Starostlivosť o intímne partie

Starostlivosť o intímne partie

Intímne zdravie a starostlivosť o južnejšie partie nášho tela sú vždy tak trochu citlivou záležitosťou. A stále sa dá povedať, že aj trocha tabuizovanou. Poďme si teda ozrejmiť, ako sa o tieto časti tela správne starať.

Čo používať a čo nie

Najväčšou chybou pri umývaní miest „tam dole“ je používanie mydla alebo bežného sprchovacieho gélu. Dôležité je uvedomiť si, že pH pokožky v tejto oblasti je iné ako na zvyšku tela – kyslejšie. A to pri každodennej starostlivosti musíme brať do úvahy. Netreba však mať v zásobe celý arzenál špeciálnych výrobkov, ktoré trh ponúka. Stačí si nájsť jeden čistiaci produkt, ktorý vám bude vyhovovať a zostať pri ňom. Či už bude vo forme mydla, gélu, peny alebo umývacieho krému, nezabúdajte, že jeho zloženie by malo byť priateľské k pH vašich intímnych partií a byť dermatologicky a gynekologicky otestovaný. Spoľahnite sa radšej na overenú značku a nebojte sa priplatiť. Práve toto je oblasť, na ktorej sa neoplatí šetriť. V zložení hľadajte kyselinu mliečnu, vitamín E a vo všeobecnosti prírodné zložky.

Všeobecné rady

Problémom v citlivých oblastiach sa vyhnete dodržiavaním niekoľkých jednoduchých zásad: 

  • vaša spodná bielizeň by mala byť kvalitná bavlnená a dostatočne vzdušná,
  • tesné oblečenie prispieva k rýchlejšiemu prehriatiu, uprednostnite skôr voľnejšie strihy,
  • počas sprchovania citlivých partií nepoužívajte pílingy, kefy či masážne rukavice,
  • na utieranie po sprche si vyhraďte jeden samostatný uterák a pravidelne ho vymieňajte,
  • počas menštruácie striedajte tampón či vložku každé 2-3 hodiny,
  • pri prvom náznaku svrbenia, pálenia či iného nepríjemného pocitu začnite problém riešiť okamžite. V lekárni vám ochotne poradia a ponúknu niekoľko variantov, ako sa zbaviť príznakov mykózy či infekcie. Jednou z možností sú vaginálne tabletky ako napríklad Intimohelp. Majú za úlohu zvlhčovať vaginálne prostredie, eliminovať výtoky či nepríjemný zápach a podporovať tvorbu tzv. dobrých baktérií, ktoré prispievajú k správnej mikroflóre v intímnych partiách. 

Pridaj komentár