Prvé jarné slnko na horách a ochrana pokožky

Prvé jarné slnko na horách a ochrana pokožky

Na jar, keď slnečné žiarenie naberá na intenzite stojíme pred paradoxnou situáciou. Na jednej strane vieme, že sa treba chrániť krémami s vysokým ochranným faktorom, a zvlášť vo vysokých nadmorských výškach, ktoré nás lákajú na jarnú lyžovačku, na druhej strane – náš organizmus po zimnom období naliehavo potrebuje slnečné lúče na premenu provitamínu z cholesterolu na prepotrebný vitamín D. Telo si ho vytvára samo, no potrebuje k tomu slnečné žiarenie, ktorého je v zime nedostatok. (Preto je dôležité dopĺňať ho aj vhodnými potravinami, napríklad tučnejšími rybami.) Aj keď ste vo vysokej nadmorskej výške, vychutnajte si prvých 15 minút jarného slnka naplno. Bez ochranného krému. Zásobíme si tak dostatok D vitamínu, ktorý nás, paradoxne, ochráni pred slnečným žiarením. 

Vo vysokohorskom prostredí je určite potrebné na ochranu pokožky používať krémy s ochranným faktorom, no mali by sme vedieť, že chemické látky, ktoré niektoré krémy obsahujú, sa nám dostávajú cez pokožku do organizmu a nie vždy pôsobia iba blahodarne. Vhodné sú napríklad UV minerálne filtre (so zlúčeninou zinku), ktoré síce nemajú natoľko ochranný efekt, ale nemajú ani vedľajšie účinky. 

Najdôležitejšia je vnútorná ochrana

Najdôležitejšia ochrana proti slnečnému žiareniu, ktoré, ako všetci vieme, môže spôsobiť nielen popáleniny, ale aj rakovinu kože, je vnútorná ochrana organizmu. Je to najlepšia prevencia pred zbytočným poškodením a starnutím buniek. Ide o podporu antioxidačnej obrany, teda o zabránenie uvoľňovania voľných elektrónov, ktoré spôsobujú voľné radikálové reakcie. Voľné radikály poškodzujú nielen bunky, ale aj DNA. Ako sa teda vnútorne ochrániť pred nebezpečným slnečným žiarením? 

Ešte pred prvým vystavením sa jarnému slnku doprajme  si šaláty a nápoje s vysokým obsahom chlorofylu. Od rôznych byliniek, napríklad žihľavy až po riasy, ktoré obsahujú najviac zeleného farbiva. No vhodný je aj zelený čaj. 

Aby sme pomohli nášmu organizmu zásobiť sa ochranným D vitamínom (hormónom) mali by sme si dopriať rybí olej či rybí tuk. A samozrejme – nechať sa chvíľu slobodne objímať slnečnými lúčmi.

Okrem 3-omega mastných kyselín (rybí olej)a chlorofylu, našu ochranu posilní aj betakarotén a vitamín C. 

Vynikajúci, ale aj veľmi užitočný pri ochrane pokožky je zázvor, respektíve jeho silice. Stačí si dať dve šálky zázvorového čaju denne a na lyžiarsky svah a jarné slnko sme dokonale pripravení.  

 

Pridaj komentár