Pitný režim v lete

Pitný režim v lete

Bez vody niet života na zemi a to isté platí aj o ľudskom organizme. Bez jedla vydržíme aj celý mesiac, no bez vody sotva pár dní. V letných mesiacoch a v horúčavách sa náš organizmus môže dehydrovať oveľa rýchlejšie. 

Pri nedostatku tekutín pociťujeme smäd, no tento pocit je skutočne veľkou výstrahou, ktorú musíme počúvnuť, ak chceme predísť dôsledkom dehydratácie. Po čase dokonca tento signál prestávame vnímať, a vtedy už býva často takmer neskoro. 

Nenahraditeľná voda

Vodu v organizme potrebujeme nielen na prenos živín a odpadových látok či ako rozpúšťadlo, ale aj na ochladzovanie organizmu pri prehriatí. V prípade, že pijeme málo tekutín, naša krv hustne, nemáme dostatočne prekrvené orgány a okysličenú krv, preto sa cítime unavení. Niekedy sa čudujeme, že napriek letným horúčavám trpíme zápalom močových ciest. Súvisí to však s nedostatkom vody v tele, keďže obličky sú zaťažené a vylučujú príliš koncentrovaný (vodou iba málo zriedený) moč. Pri takejto záťaži obličiek môžu vznikať aj močové kamene a zápaly.

Navyše, ak málo pijeme, v organizme sa zvyšuje koncentrácia toxických látok. A ak v lete, v horúčavách športujeme a dostatočne si nedopĺňame organizmus vodou, môže nastať zlyhanie termoregulácie, prehriatie organizmu a poškodenie organizmu, ktoré môže byť až fatálne. To isté sa môže stať, ak máme hnačky, vraciame, máme horúčky a telo nie je schopné prijímať tekutiny. V takom prípade treba okamžite vyhľadať lekársku starostlivosť. 

Čo robiť, čo piť

Ak máme dehydrovaný organizmus, nielenže sme malátni, ale aj naša chôdza stráca koordináciu, zrýchli sa nám pulz, ale tlak klesá, rovnako aj naša pokožka a sliznice sú suché. Potrebujeme okamžitú pomoc. 

V letných horúčavách musíme dohliadať predovšetkým na pitný režim detí a starých ľudí. Malé deti sa rýchlejšie potia, strácajú rýchlejšie tekutiny, preto by sme im mali ponúkať vodu v malých dávkach a veľmi často. Starí ľudia zasa nepociťujú smäd a preto im treba, hoci aj telefonicky pripomínať, aby sa napili vody. 

Obyvatelia púšte a subtropických oblastí najčastejšie pijú teplý čaj a má to samozrejme svoj dôležitý význam. Keďže tekutina má podobnú teplotu ako naše telo, organizmus nepotrebuje vyrovnávať veľké teplotné rozdiely a zbytočne sa nenamáha. Zároveň tak zabránime zbytočne veľkému vyparovaniu v podobe potu. Takže dať si chladený nápoj môže byť v horúčavách príjemné iba tú slastnú minútku, kým nápoj pijeme. 

Radšej menej a častejšie

V letných horúčavách nám veľmi pomôžu teplé bylinkové či ovocné čaje bez cukru alebo minerálne nechladené tiché vody. S vodou z organizmu vyparujeme aj minerálne látky, preto ich treba tiež dopĺňať. Pokiaľ športujeme, vhodné sú vody s horčíkom a pokiaľ sme vyčerpaní, unavení, prípadne popíjame alkohol, ktorý dehydruje organizmus, nezabúdajme na vodu obohatenú predovšetkým sodíkom a hydrouhličitanmi. Na priemyselné sladené nápoje, plné konzervačných látok, radšej rýchlo zabudnime. V horúčavách nimi zbytočne zaťažujeme pečeň aj obličky. 

Ak pijeme dostatok tekutín, náš moč je bledožltý, ak málo, moč je hustý a tmavožltý. A ešte jeden jednoduchý test, ktorý vám povie či máte v organizme dostatočné množstvo tekutín: Na vankúšik palca si zatlačte vankúšikom ukazováka a pokiaľ vám na palci ostane dlhšie jamka po tlaku, tak je najvyšší, ale skutočne najvyšší čas doplniť tekutiny. 

Pridaj komentár