Otužovanie je životný štýl, II. časť

Otužovanie je životný štýl, II. časť

Vyšší level otužovania

Ak už cítite, že ste pokročili v otužovaní ducha i tela tak ďaleko, že si trúfate zaplávať v studenej vode v jazere či v rieke, najskôr sa poraďte s lekárom a nechajte sa komplexne vyšetriť. Lekár najlepšie posúdi, či je váš organizmus dostatočne silný a pripravený na takýto výkon. Ak sme počas leta dostatočne športovali, a to za každého počasia, ak máme dosť naplávaných kilometrov a ak studená alebo striedavá sprcha je pre nás už neodmysliteľným denným rituálom, cítime sa dobre a máme „požehnanie“ aj od lekára, vojdime teda do chladných jesenných vôd. 

Prvý dotyk 

Pred vstupom do studeného jazera dbajme, aby sme mali dostatok tekutín. Teplá polievka pár hodín pred kúpaním nás určite posilní. Ešte sa trochu rozcvičíme a s odvahou vstúpime do studených vôd. I keď nám chlad na chvíľu vyrazí dych, my len usilovne plávajme. Keď vyjdeme z vody, nech nás neprekvapí triaška. Je to úplne normálna reakcia organizmu na chlad. Telo si treba poriadne poutierať a obliecť sa iba pomaly, (odev pôsobí ako izolácia medzi teplým vzduchom v miestnosti a chladným povrchom nášho tela. Ak sa rýchlo oblečieme, ťažšie sa potom zahrievame. A na záver si vypijeme horúci čaj. Pocit, ktorý si budeme potom vychutnávať, si nikde nekúpime! 

Pozor na podchladenie

  • Nezdržujme sa dlhšie ako 10 minút vo vode, ktorá má menej ako 15 stupňov Celzia. Nakoniec, každý si musí vedieť určiť svoje vlastné hranice možností a zbytočne nehazardovať so životom. 
  • Nikdy neriskujme, a vo vode pod 10 stupňov neostávajme dlhšie ako 5 minút. Možno sa budete cítiť výborne, keďže pri takej veľkej záťaži, aká vzniká pre organizmus v príliš chladnej vode, sa začnú vyplavovať endorfíny. Môže sa stať, že takto opojený mozog nedokáže odhadnúť nebezpečnú situáciu, v ktorej nám hrozí podchladenie. Následky sú fatálne. Napríklad v štvorstupňovej vode nastáva podchladenie organizmu už za necelých deväť minút. 
  • Otužilec dokáže lepšie prekonávať problémy v bežnom živote. Má totiž vlastnosti, bez ktorých by sa otužilcom nikdy nemohol stať – odvahu, odhodlanosť, vytrvalosť aj húževnatosť. 
  • Pri nabehnutí husej kože sa zvyšuje telesná teplota
  • Otužovaniu sa venovali aj takí velikáni svetovej literatúry, akými sú Johan Wolfgang Goete, Lev Nikolajevič Tolstoj či Alexander Sergejevič Puškin 

Pridaj komentár