Morská choroba

Morská choroba

Kinetóza alebo ľudovo morská choroba skutočne dokáže znepríjemniť akékoľvek cestovanie, hoci aj na tie najkrajšie prázdniny či miesta na našej planéte. Morská choroba si nevyberá cestovné prostriedky. Či sa rozhodneme pre autobus, auto, loď alebo lietadlo, pokiaľ niekto trpí morskou chorobou, vždy je nepríjemná a nekompromisná. 

I keď sa pri prepuknutí kinetózy držíme často za brucho a pociťujeme žalúdočnú nevoľnosť, príčina je ukrytá vo vnútornom uchu. Ide o podráždenie orgánu pre rovnováhu, ktorý je uložený práve vo vnútornom uchu. Na základe mylných signálov, ktoré dostáva mozog, keď naše telo ostáva v pokoji, no oči pozorujú a vnímajú pohyb, vzniká podráždenie centrálneho nervového systému. Následne prichádza pocit nevoľnosti, niekedy aj zvracanie, zníži sa tlak, oblieva nás studený pot. Nejde však o chorobu, ale o nepríjemný dočasný stav, ktorému môžeme zabrániť hneď ako vystúpime z dopravného prostriedku. 

Triky na zmiernenie morskej choroby

Vystúpiť z lietadla asi nemôžeme, aj keby sme neviem ako prosili pilota. Tak sa radšej naučme niekoľko trikov, ktoré nám kinetózu pomôžu prekonať: 

  1. Možno sa nám podarí oklamať mozog, keď nebudeme sledovať pohybujúcu sa krajinu a pozornosť obrátime radšej na zaujímavý rozhovor alebo zábavnú hru či počúvanie obľúbenej pokojnej hudby.(Nervovú sústavu potrebujeme upokojiť.)
  2. Vždy by sme mali mať niečo ľahké v žalúdku, nikdy necestujme s celkom prázdnym žalúdkom. Vhodné je jesť ľahko stráviteľné jedlo aj počas cesty, no iba v malých množstvách. 
  3. Zabudnime na akýkoľvek alkohol. 
  4. Pre pokojnú myseľ si radšej pripravme vrecko pre nevoľnosť a mokrú vreckovku pre osvieženie. 
  5. Nezabudnime na klimatizáciu, ale aj čerstvý vzduch a dostatok kyslíka v aute či v autobuse, kde sa dá ľahko vyvetrať. To sú však iba základné opatrenia.

Pokiaľ nechcete pred cestou vziať lieky, ktoré majú často aj nežiaduce účinky, vyskúšajme napríklad zázvor, ktorý pôsobí okamžite a bez vedľajších účinkov. Výborné sú aj cukríky alebo žuvačka. Našu podráždenú nervovú sústavu upokojí horčík, pred cestou ho určite nezabudnite doplniť. Rovnako, pre správne fungovanie mozgu a nervovej sústavy, je dôležitý vitamín B6. A napokon, čaj z  mäty piepornej, prípadne vdychovanie jej vône na vreckovke či malé množstvo mätového oleja určite zmiernia nepríjemné prejavy morskej choroby a spravia vašu cestu omnoho príjemnejšou. 

     

Pridaj komentár