Medovka lekárska  (Melissa officinalis L.)

Medovka lekárska (Melissa officinalis L.)

Medovka (meduňka) dnes už bežne rastie v našich záhradách alebo v kvetináčoch za oknom, no pokiaľ sa udomácnila aj v našich podmienkach, prešla cestu z východného Stredozemia, kde má svoj pôvod, až do Španielska, kam ju v siedmom storočí priviezli Mauri a odtiaľ už putovala do kláštorných stredovekých záhrad západnej a strednej Európy. No medovku už pred dvetisíc rokmi poznali a využívali na liečebné účely  Starí Gréci a Rimania. 

Včelí kvet

Jej latinský názov Melissa znamená včela a toto pomenovanie nie je náhodné. Kvety medovky totiž tvoria veľké množstvo nektáru, ktorý láka včely. Mimochodom, na 1kg medu včely potrebujú nektár až zo štyroch miliónov kvetov. Výnimočnú medonosnosť medovkových kvetov charakterizuje aj starogrécka patrónka včiel – nymfa s menom Melissa, a nakoniec aj v stredoveku sv. Hildegarda z Bingenu nazýva medovku binsuga, teda včelník.

 

Nežná citrónová vôňa a najdrahší olej

Ak máme medovku v záhrade, mali by sme ju zbierať v období tesne pred kvitnutím. Na druhý rok môžeme túto trvalku zbierať aj dva až trikrát v roku, i keď posledný zber už nie je natoľko kvalitný. Medovku zbierame hneď zrána a za suchého počasia. Sušíme ju v tieni do teploty 35 stupňov Celzia a to čo najrýchlejšie, listy totiž zvyknú pri nesprávnom sušení sčernieť. 

Listy medovky, ktoré pripomínajú tvar srdca, akoby predurčovali svoje poslanie, šíria vôkol seba jemnú citrónovú vôňu, keďže droga obsahuje silicu so zložkami citralu, citronelalu a ďalšie dôležité zložky. Zo silice získavame medovkový olej, no keďže podiel oleja v listoch je veľmi malý, medovkový olej patrí k najdrahším olejom vôbec. Liter takéhoto oleja stojí až 3000€. Vzácny medovkový olej používame pri srdcových problémoch a významne pôsobí na upokojenie a vyrovnanú myseľ.  

 

Olej, víno, čaj

Silica v medovkových listoch pôsobí antibakteriálne, antispazmaticky aj antivírusovo. Okrem najdôležitejšej silice obsahuje aj flavonoidy, polyfenoly, vitamín B, aj C a malý obsah trieslovín a horčín. 

Listy medovky sa kedysi používali na ranky spôsobené bodnutím hmyzu, no už v desiatom storočí ju ľudia používali na posilnenie srdca a neskôr v sedemnástom storočí ju karmelitánky používali vo forme destilátu známeho ako Kláštorná pani proti srdcovým aj žalúdočným problémom. 

V súčasnosti, vďaka vedeckým záverom, sa používa predovšetkým proti žalúdočným problémom vo forme čaju: Dve čajové lyžičky drogy na šálku lúhujeme 5 minút a pijeme dva až štyri poháre denne, najlepšie pred jedlom. Účinne pôsobí aj na podporu dobrého spánku. 

V ľudovom liečiteľstve používame medovku proti bolesti zubov, na zmiernenie migrény, proti melanchólii, proti nadúvaniu, na liečbu herpesu, ale aj pri reumatizme a na uvoľnenie svalstva. Na upokojenie a uvoľnenie si môžeme pripraviť voňavý medovkový kúpeľ: Asi 60g listov medovky zalejeme litrom vriacej vody a 10 minút lúhujeme. Potom vylejeme do teplého kúpeľa. 

Svoje miesto má aj v arómaterapii, v kozmetike aj v domácnosti, napríklad na leštenie nábytku, či ako prísada do jedál a múčnikov. Keď ju pridáme do octu či do vína, nielenže vylepšíme ňou chuť, ale pitím vína s medovkou si podľa starých záznamov predĺžime život.  

Pridaj komentár