Kedy, ako a čo cvičiť po pôrode…

Kedy, ako a čo cvičiť po pôrode…

Telo ženy prejde počas tehotenstva a po pôrode rôznymi zmenami. Je samozrejmosťou, že po pôrode vám ostane nejaké to kilo navyše. Je to normálne a vôbec si preto nemusíte robiť starosti. Väčšina žien si predstavuje, že keď porodí svoje dieťatko, začne hneď cvičiť a robiť všetko preto, aby získala späť svoju pôvodnú, alebo ešte lepšiu postavu. 

No príde domov s bábätkom z pôrodnice a doma sa zač ne kolotoč starostí i radostí zároveň a ani nevieme ako a ubehnú mesiace a my si na cvičenie ani veľmi nespomenieme, lebo si nevieme

predstaviť, kedy by sme cvičili „Veď nemáme čas“…

Bábätko často nosíme na rukách, často sa k nemu zohýbame, prispôsobujeme mu polohy pri dojčení a to nie je veľmi pozitívne pre našu chrbticu. Pichnutie, zabolenie v chrbte, či únava, sú prvými príznakmi toho, že s tým treba začať niečo robiť. Treba začať cvičiť! Samozrejme, pomaly. Netreba sa nikam ponáhlať a treba hlavne počúvať svoje telo. Je ťažké len tak odísť od bábätka si zabehať, či zacvičiť do fi tka, preto máme pre vás tip, ako si zacvičiť doma pri bábätku, bez toho, aby sme mali zlé svedomie, že ho niekam „odložíme“. Dôležité je, pohodlne sa obliecť, spraviť si okolo seba priestor a pomôcky, ktoré nám cvičenie spestria. Postačí vám fi tlopta, malé jednokilové činky, alebo dve pvc politrové fl ašky naplnené vodou, overball, či detská lopta a deka ako podložka.

Cvičiť môžete začať aktívne 2 mesiace po klasickom pôrode a 4 mesiace po cisárskom pôrode. Ľahké cvičenie, ako dýchaciu, či cievnu gymnastiku, môžete začať cvičiť už v pôrodnici. Samozrejme, pokiaľ ste nemali žiadne komplikácie počas, či po pôrode. Po veľmi komplikovanom pôrode odporúčame začať cvičiť až po pol roku, prípadne sa poradiť so svojím gynekológom.

Na cvičenie Vám stačí 20 minút denne. Spevníte si svaly, zhodíte aj nejaké to kilo, budete sa cítiť lepšie, zlepší sa Vám držanie tela, prídete na iné myšlienky, spravíte niečo pre svoje zdravie a vyplavením hormónov šťastia (endorfínov) sa budete viac usmievať. Prospeje to nielen vám, ale i bábätku.

Sympatická mamička Mia a 6 mesačná Alex Vám ukážu ako na to.

1. Ľahké zahriatie – pohodlne sa usaďte na fi tlopte a jemne si na nej na poskáčte (1minútu).

2. Aby ruky zosilneli, použijeme činky. Ruky zvierajú s ramenami 90-stupňový uhol a dvíhame ich hore smerom k ušiam (2 série po 8), alebo si zoberte na ruky bábätko a posilňujte ruky s ním,

v ľahu na chrbte na fi tlopte. Bábätko priťahujte a odťahujte k sebe a od seba. Nádych – pritiahnite, výdych – odtiahnite. Bude sa určite tešiť :o).

3. Zoštíhlite si pás – robte úklony do strán a vyťahujte ruku, čo najďalej a najvyššie. Na každú stranu 15-krát.

4. Spevnite si prsia. Uchopte overball alebo detskú loptu a stláčajte ju medzi rukami. (20-krát)

5. Drepy na fitlopte – spevníte si nimi stehná a zadok. S nádychom sa dvíhate hore (loptu musíte stále cítiť pod zadkom, aby ste nespadli) a s výdychom si zľahka sadneme na loptu. Opakujte 15-krát.

6. Spevnite si chrbát. Ľahnite si bruchom na fi tloptu, ruky si dajte za hlavu. S výdychom sa dvíhajte hore. Opakujte 2 série po 10.

Bc. Barbora Hanicová

Článok vyšiel v časopise Lekáreň 1/2009

Pridaj komentár