Keď je v organizme vody navyše

Keď je v organizme vody navyše

Ak nám voda zatopí pivnicu či garáž, hneď robíme opatrenia, aby sme sa jej zbavili a aby sa podobné situácie neopakovali. Podobne, sa niekedy aj v našom organizme zadržiava príliš veľa vody a situáciu by sme mali čo najskôr riešiť. Opuchnuté členky, ruky, oči a niekedy aj opuchnuté brucho sú častými prejavmi slabého odvodnenia. Príčin môže byť niekoľko. Pokiaľ ide iba o zriedkavé prejavy, odvodnenie organizmu je pomerne jednoduché, no v opačnom prípade je treba vyhľadať lekára, keďže príliš veľké zadržiavanie vody v tele nebezpečne zaťažuje srdce aj obličky. 

Základné opatrenia, keď „hladina vody stúpa“

V prvom rade by sme mali obmedziť príjem soli a cukru.  Soľ zadržiava vodu v organizme a nadmerné sladenie zasa vyvoláva vysokú produkciu inzulínu, ktorý tiež zadržiava vodu v tele. 

Draslík a magnézium

Dôležité je obohatiť stravu o potraviny, ktoré obsahujú draslík, (napr. banány), ten totiž udržiava rovnováhu tekutín v organizme. Nemali by sme zabúdať, že draslík strácame z organizmu predovšetkým potením, ale napríklad aj priberaním na váhe. Jeho nedostatok sa môže prejaviť aj svalovými kŕ

mi. Takže dopĺňanie draslíka vhodnou stravou je veľmi dôležité. Podobne, aj nedostatok magnézia (o ktorom sme písali v predchádzajúcich príspevkoch) je jednou z príčin prečo sa voda zbytočne zadržiava v organizme.  

Dostatočný príjem tekutín

Okrem zvýšeného príjmu draslíka a magnézia a obmedzenia soli a cukru, nemali by sme zabúdať na dostatočný príjem vody. I keď to možno znie paradoxne, nedostatočný príjem vody tiež môže spôsobiť problematické odvodnenia nášho organizmu. Ak totiž pijeme málo vody, naše telo nás chráni pred dehydratáciou a preto si zadržiava vodu v tele do zásoby. Prichádza sezóna čerstvých melónov, nemali by sme ju „prešvihnúť“, lebo toto osviežujúce potešenie blahodarne prispieva k odvodneniu a prečisteniu tela.  

Pridaj komentár