najčastejšie alergie

Na aké alergie si dávať pozor?

Určite už máte odpozorované, že s príchodom jarných dní, kedy začína vykúkať slnko, začínate z vreciek vyťahovať nielen vreckovky, ale aj nosové spreje a  antihistaminiká, ktoré zmierňujú akékoľvek príznaky alergií. Peľová sezóna zväčša začína v marci a vrcholí v lete. Môžeme ju rozdeliť na tri základné obdobia. V každom prevláda iná skupina alergénov:

  • začiatok jari (skoré jarné obdobie) patrí peľu z drevín
  • stred jari (koniec jari a začiatok leta) patrí peľu z tráv a obilnín
  • koniec leta (vrchol leta a začiatok jesene) je spájaný s peľom z bylín

Keďže začiatok jari patrí ožívaniu a rozkvitaniu stromov, alergici by si v tomto období mali dávať pozor hlavne na brezu, vŕbu, dub, tis, topoľ a borievku. Neskôr sa k týmto stromom pridávajú aj baza čierna, buk, orech, gaštan a lipa.

Čo sa týka tráv, tak ich sezóna začína v marci zakvitnutím sedmokrásky, ku ktorej sa v máji pridáva timotejka, lipnica a raž. V júni to môže byť tiež kukurica, ktorá dokáže alergikov poriadne potrápiť. Z bylín v tomto období dá alergikom zabrať najmä repka, ďatelina, skorocel, rumanček, ale aj chmeľ.

Koniec leta patrí paline a ambrózii, ktoré kvitnú až do októbra, preto by si alergici mali dávať pozor aj v tomto období.

ClinSin med

Ako zmierniť príznaky alergie?

Hlavnou zásadou pri alergiách je – eliminovať alergén a jeho pôsobenie na človeka. Samozrejme to nie je vôbec jednoduché, nakoľko sa množstvo alergénov nachádza priamo v ovzduší. Tu by bolo jediným riešením sedieť v zadebnenej a klimatizovanej miestnosti, kde človeku nehrozí žiaden vplyv alergénov na organizmus. Čo nie je vôbec reálne, preto lekári odporúčajú užívanie už vyššie spomínaných antihistaminík, kortikosteroidov a ďalších liekov, ktoré potláčajú negatívne účinky alergénov.

V prípade, že v dôsledku alergie máte upchatý nos alebo ak chcete svoje nosové dutiny vyčistiť od alergénov, ktoré vám spôsobujú ťažkosti, vyskúšajte zdravotnícku pomôcku ClinSin med. Používa sa na prípravu izotonického (prirodzeným spôsobom čistí nos od nahromadených alergénov, baktérií a vírusov) alebo hypertonického roztoku (okrem čistenia sťahuje vplyvom osmotického tlaku nosovú sliznicu pri výskyte infekcií, alergických reakcií a zvýšenej sekrécii pri sínusitídach).

Autor článku: Redakcia KAMzaKRASOU.sk   Zdroj foto: Shutterstock.com, KAMzaKRASOU.sk