PREČO VZNIKOL PRODUKTOVÝ RAD S HORČÍKOM IQ MAG?
Horčík (magnézium, Mg) je typický vnútrobunkový katión (ión so záporným nábojom). To znamená, že až 99 % horčíka je viazaného vo vnútri buniek, iba zvyšné jedno percento môžeme detegovať v plazme. V čom je horčík vo vnútri buniek dôležitý? Podieľa sa na celkovej kondícii bunky, je v tele všade prítomný minerál, nevyhnutný pre nervovosvalovú dráždivosť, činnosť CNS, stav kostí, zubov, ďasien a mäkkých tkanív, podieľa sa na činnosti cca 300 enzýmov. Bez horčíka si teda bežný aktívny život prakticky vôbec nedokážeme predstaviť.
Nedostatok horčíka sa môže prejaviť na fyzickom aj psychickom zdraví. Stretávame sa s labilnou psychikou, môžu byť viditeľné výkyvy nálad, úzkostné až depresívne stavy. Vnímanie je roztržité, s problematickou sústredenosťou na jednu vec. Po fyzickej stránke nastupuje často neopodstatnená únava – prakticky z ničoho. Športovci popisujú pocitové stavy z nedostatku horčíka tak, ako by mali pod kožou namiesto svalov nejakú inú hmotu. Dynamická sila aj vytrvalosť miznú, naopak sa zvyšuje pravdepodobnosť únavových zranení. Taktiež vekom začína metabolizmus pracovať s nižšou účinnosťou – čo na sebe pozorujú osoby cca 50+. Kosti, zuby aj ďasná nenápadne začnú strácať glanc v dôsledku výraznej prevahy vápnika a fosforu nad chýbajúcim horčíkom. Nedostatok horčíka môže spôsobiť zhoršenú činnosť pečene alebo pankreasu, ovplyvňuje zmeny v srdcovom rytme. Dlhodobý deficit môže spôsobiť napríklad aj vysoký tlak, nespavosť alebo problémy s pamäťou. Z toho všetkého nám vyplýva, že je veľmi dôležité zaujímať sa o svoju fyziologickú hladinu horčíka najmä z dlhodobého hľadiska. Mnohí lekári tiež začínajú namiesto preceňovaného vápnika svojim – najmä starším – pacientom odporúčať horčík.
Horčík je však na rozdiel od ostatných minerálov celkom špecifický. Veľmi rýchlo sa vyčerpá a veľmi pomaly sa jeho hladina vracia do normálu. Čo ho vyčerpáva? Vysoká fyzická a psychická záťaž, požívanie alkoholu, množstvo bieleho cukru v strave, niektoré liečivá (hormonálna antikoncepcia, diuretiká a iné). Stres zvyšuje spotrebu horčíka až 20 krát! A ako horčík udržať v dostatočnej hladine? Horčík sa nachádza v potravinách, ktoré sú bežne dostupné, nájdeme ho napr. v rôznych druhoch orechov (vlašské, lieskové, kešu), v mandliach a sezamových semienkach, ďalej sú to ryby, banány, avokádo, kapusta, kel či cuketa. Asi najvýdatnejším zdrojom prirodzeného horčíka je surová (nerafinovaná) hmota z kakaových bôbov.
Pre vyťaženého človeka, alebo pre toho, kto si nechce lámať hlavu nad tabuľkami nutričných hodnôt, je jednoducho rýchlejšie a výhodnejšie siahnuť po doplnku stravy. Preto tiež vznikol rad IQ MAG. Nejde tu o „múdry“ horčík, ale o to „užívať horčík múdro“. Ako pilotný produkt vznikla formula IQ MAG ráno/večer. Tá je nastavená podľa prirodzených potrieb organizmu v konkrétnych denných cykloch. Večer je dávka horčíka väčšia (tmavé tablety), aby sa počas spánku maximum horčíka mohlo metabolizovať a ráno už toľko potrebné nie je. Stačí menej, ale zase s vitamínmi, podporujúcimi vitalitu (svetlé modré tablety). Tablety užívajte buď počas jedla alebo po jedle. Ide o skutočne múdru formulu, ktorá zabezpečí prísun horčíka a zároveň je aj ekonomicky zaujímavejšia, než pracné a nákladné riešenie horčíka zo stravy.
Ďalšie zaujímavé výrobky z radu IQ MAG sú KŔČE FORTE a RELAX. Formula KŔČE FORTE obsahuje okrem iného chinín z kôry stromu chinovníka červeného. Chinín poznáme ako antimalarikum, ale málo sa vie, že jeho ďalšie účinky sú tiež uvoľňujúce, to možno elegantne využiť práve na kŕče kostrového svalstva.
Šumivé formula RELAX s výťažkami medovky, harmančeka a mučenky napomáha k večernému upokojeniu nervovej sústavy a výdatnejšiemu spánku.
- Medovka- prispieva ku kognitívnemu a duševnému zdraviu a napomáha pozitívnej nálade
- Harmanček – prispieva k pozitívnej nálade, podporuje relaxáciu a kvalitu spánku.
- Mučenka – napomáha zvládať stres a uľahčuje spánok
Produkty radu IQ MAG boli navrhnuté tak, aby si každý podľa svojich preferencií mohol vybrať to, čo mu najviac vyhovuje. Niekedy stačí ten úplne najzákladnejší variant pre výkon a odolnosť – horčík a vitamín B6. Inokedy je fajn k tomu pridať (pre normálnu krvotvorbu, delenie buniek, metabolizmus, homocysteín, imunitu atď) aj B9 (kyselinu listovú).
A čo dodať na záver? Zaujímavé zdroje horčíka sa určite dajú zaistiť formou potravín. Množstvo obsiahnutého horčíka ale môže kolísať v závislosti na kvalite podmienok pestovania alebo chovu a taktiež spracovania – a to nikdy nebudeme schopní merať. Oproti tomu štandardizované doplnky stravy s garantovanou gramážou horčíka nám dodajú to, čo potrebujeme a v presnom množstve. Asi najlepším riešením je teda zlatá stredná cesta, s racionálnou kombináciou oboch variantov.