Dôvody prečo ženám vypadávajú vlasy

Dôvody prečo ženám vypadávajú vlasy

Vypadávanie vlasov u žien rovnako ako aj u mužov, je úplne bežné. Každý vlas má svoj vlastný folikul, ktorý má svoju životnosť. Preto môžeme hovoriť o vlasovom cykle, na konci ktorého vlas vypadne. Avšak sú obdobia, kedy môžete pozorovať nadmerné vypadávanie vlasov.

V takom prípade môže ísť o jednoduchú príčinu – nedostatok vitamínov, ale aj o závažnejšie dôvody ako je celkový zdravotný stav. My sme si dnes pre vás pripravili prehľad základných dôvodov, prečo ženám vypadávajú vlasy.

Fyzický stres

Akýkoľvek druh traumy, autonehoda alebo vážne ochorenie (dokonca aj obyčajná chrípka), môžu spôsobiť dočasné vypadávanie vlasov. Tento fakt môže spôsobiť vypadávanie vlasov nazývané telogen effluvium. Ako sme písali, tak vlasy majú svoj životný cyklus – stresová situácia môže zvýšiť hladinu testosterónu, ktorý dokáže prerušiť cyklus rastu vlasov. Stres a trauma môže tiež obmedziť dodávanie krvi do kapilár, čo spôsobí nedostatok prísunu kyslíka a živín do folikul. Tento nedostatok živín sa prejaví vypadávaním vlasov. Strata vlasov sa zvyčajne prejaví 3 až 6 mesiacov po traume.

Tehotenstvo

Tehotenstvo je jedným z príkladov fyzického stresu, ktorý je istou záťažou pre organizmus, čo môže viesť k vypadávaniu vlasov. Avšak táto strata sa prejaví až po pôrode, nie počas tehotenstva. Veď ako sa hovorí, matka odovzdáva krásu svojim potomkom.

Genetika – dedičnosť

Genetická predispozícia hormonálnych nerovnováh spolu s hormónmi sú hlavnými príčinami vypadávania vlasov. Ak pochádzate z rodiny, kde ženy začali pozorovať stratu vlasov v určitom veku, tak je vysoká pravdepodobnosť, že túto stratu budete pozorovať aj vy. Aj keď, na rozdiel od mužov, u žien nevznikajú plešiny, strata vlasov je badateľná pretože sú podstatne redšie.

Strata hmotnosti

Náhla strata hmotnosti môže mať rovnako za následok preriedenie vlasov. Môže sa to stať aj v prípade, že strata hmotnosti je pre vás prospešná (v prípade obezity). Je možné, že samotná strata hmotnosti stresuje telo a nesprávne stravovanie sa môže viesť k nedostatočnému prísunu vitamínov alebo minerálov, ktoré sú pre organizmus a rast vlasov prospešné. Strata vlasov môže byť spájaná aj so stratou hmotnosti v prípade poruchy príjmu potravy, ako je anorexia alebo bulímia.

Lieky a vypadávanie vlasov

Nie vždy sa pri liekoch, ako možný vedľajší účinok, uvádza aj vypadávanie vlasov. Avšak aj tie sa môžu podpísať pod ich stratu. Hlavne lieky na zriedenie krvi, lieky na krvný tlak, antidepresíva, lieky na liečbu reumatických ochorení a pod.

Ako podporiť rast vlasov?

V prvom rade je dôležité vsadiť na vyváženú stravu. Možno sa vám to nezdá, ale vraví sa: „sme to, čo jeme“. Týmto heslom, by ste sa mali riadiť. Ak telu dodáte vyváženú stravu so správnymi živinami, tak bude žiariť šťastím. Vaša pokožka bude žiarivá, bez nedokonalostí a telo bude pracovať tak ako má. Preto bude odvádzať živiny aj vašim vlasom a tak bude podporovať ich prirodzený rast.

V prípade, že ste začali pozorovať vypadávanie vlasov, tak pomoc môžete hľadať aj v kozmetike. Parusan Energizer TonikumStimulátor Šampón, sú určené pre ženy, ktoré spozorovali difúzne vypadávanie vlasov v dôsledku hormonálnych zmien, stresu či iných problémov. 

Autor článku: Redakcia KAMzaKRASOU.sk   Zdroj foto: Shutterstock.com, KAMzaKRASOU.sk

Pridaj komentár