Zvýšená citlivosť zubov: Čo ju spôsobuje?

Zvýšená citlivosť zubov sa prejavuje bolesťou alebo nepríjemnými pocitmi v ústnej dutine, ktoré sú odpoveďou na určité podnety, a to najmä na teplé alebo studené. Ak ste niekedy už aj vy pocítili bolesť pri vychutnávaní si zmrzliny alebo konzumácii horúcej polievky, tak vitajte medzi miliónmi ľudí s citlivými zubami.

Citlivosť zubov môže byť dočasným alebo chronickým problémom, ktorý môže ovplyvniť len jeden jediný zub alebo hneď celý chrup. Príčin takejto citlivosti môže byť niekoľko, najčastejšie sa však citlivosť pripisuje nedostatočnej ústnej hygiene.

citlivosť na studené

Najčastejšie spúšťače citlivých zubov

Ľudia s citlivými zubami môžu pociťovať bolesť alebo nepohodlie ako odpoveď na určité spúšťače. Platí, že bolesť v tomto prípade môže byť rôzna – môže byť mierna až intenzívna, no nič to nemení na fakte, že je nepríjemná. Medzi najčastejšie spúšťače, ktoré spôsobujú zvýšenú citlivosť zubov, môžeme zaradiť:

  • Teplé jedlá a nápoje
  • Studené jedlá a nápoje
  • Studený vzduch
  • Sladké jedlá a nápoje
  • Kyslé potraviny a nápoje
  • Čistenie zubov

citlivosť na teplé

Čo spôsobuje citlivosť zubov?

Niektorí ľudia majú prirodzene citlivejšie zuby v dôsledku tenšej vonkajšej vrstve (skloviny), ktorá chráni zuby. V mnohých prípadoch je citlivosť zubov spôsobená opotrebovaním skloviny, preto v konečnom dôsledku si sami môžeme za to, že naše zuby sú citlivé. K samotnému opotrebovaniu skloviny dochádza pri silnom čistení zubov, pri škrípaní zubami počas noci, v dôsledku pravidelnej konzumácii kyslých potravín a nápojov.

Avšak, príčiny citlivých zubov môžu byť odzrkadlením aj nášho zdravotného stavu. Aby sme to uviedli na pravú mieru, tak napríklad reflux žalúdka tiež môže spôsobovať citlivosť zubov. Pri refluxe sa dostáva kyselina zo žalúdka do pažeráka, čo môže časom spôsobovať opotrebenie skloviny, bolesť zubov a ich citlivosť. Preto aj neliečený reflux môže mať istý podiel na zvýšení citlivosti zubov.

Zubný kaz, zlomené zuby, opotrebované zubné výplne – aj tieto fakty sa podpisujú pod citlivosť zubov. V tomto prípade však môžete pociťovať bolesť aj len na jednom konkrétnom zube.

Lacalut sensitive zubná pasta

Ako ošetrovať citlivé zuby?

Ak pociťujete bolesť zubov v dôsledku ich citlivosti, tak vsaďte na správne zubné ošetrenie. Vyberte si zubnú pastu, ktorá je špeciálne určená pre citlivé zuby. Takáto pasta neobsahuje žiadne dráždivé zložky, ktoré by spôsobovali nepohodlie v ústnej dutine.

Pokiaľ ide o ústnu vodu, tak vyberajte tie, ktoré neobsahujú alkohol. Takéto ústne vody budú šetrené nielen k vašim zubom, ale aj k celej ústnej dutine. Úľavu hľadajte aj v jemnejších zubných kefkách, ktoré nebudú príliš tlačiť na zuby a ničiť tak zubnú sklovinu.

Ak už sa rozhodnete bojovať s problémom citlivých zubov sami, tak vedzte, že je to beh na dlhú trať. Neočakávajte, že po jednom umytí zubov so zubnou pastou pre citlivé zuby svoj problém vyriešite. Avšak, postupne a hlavne pri pravidelnom používaní dôjde k zlepšeniu a menšej citlivosti vašich zubov. V každom prípade myslite na preventívne prehliadky u zubného lekára.

Autor článku: Redakcia KAMzaKRASOU.sk   Zdroj foto: Shutterstock.com, KAMzaKRASOU.sk

Tlačiť článok

SPÄŤ NA ZOZNAM ČLÁNKOV