Zadržiavanie vody v tele

Stalo sa vám už niekedy, že vaše nohy boli minimálne o číslo väčšie, vďaka čomu sa nezmestili do vašich obľúbených topánok? Príčina mohla byť jednoduchá a v lekárskej terminológii pomenovaná ako edém. Edém je stav, pri ktorom sa v tkanivách zdržiava väčšie množstvo vody, vďaka čomu vznikajú opuchy. Okrem samotného opuchu môže väčšie množstvo vody v tele spôsobiť stuhnutosť kĺbov, nadúvanie, zvýšený krvný tlak, ale aj zmenu hmotnosti.

Stalo sa vám už niekedy, že vaše nohy boli minimálne o číslo väčšie, vďaka čomu sa nezmestili do vašich obľúbených topánok? Príčina mohla byť jednoduchá a v lekárskej terminológii pomenovaná ako edém. Edém je stav, pri ktorom sa v tkanivách zdržiava väčšie množstvo vody, vďaka čomu vznikajú opuchy. Okrem samotného opuchu môže väčšie množstvo vody v tele spôsobiť stuhnutosť kĺbov, nadúvanie, zvýšený krvný tlak, ale aj zmenu hmotnosti.

Keďže všetko má svoj dôvod, tak aj v tomto prípade môže byť edém zapríčinený rôznymi faktormi. Medzi najčastejšie patrí nedostatok pohybu, vysoký príjem sodíka, nedostatok vitamínov, problém s prietokom krvi v žilách, stres, tehotenstvo, menštruácia, alergie, ochorenie štítnej žľazy a pod. Okrem toho sa pod tento jav môže podpísať užívanie niektorých liekov, ako je napríklad antikoncepcia. Ako edém odstrániť?

1. Keď soľ nie je nad zlato

Soľ sa skladá zo sodíka a chloridu, a ako sme písali – sodík je jednou z príčin zadržiavania vody v tele. Síce je sodík potrebný pre fungovanie organizmu, jeho množstvo v krvnom obehu by sa nemalo prevýšiť. V prípade, že si doprajete poriadne slané jedlo, vaše telo bude zadržiavať viac vody aby zriedilo všetku soľ. Ak sa chcete vyhnúť opuchom nôh, rúk, či tváre, tak soľ používajte striedmo.

2. Vitamíny sú na nezaplatenie

Platí, že vitamíny sú pre telo potrebné. Ak ich je v tele nedostatok, tak sa to vždy nejako prejaví. Pod zadržiavanie vody v tele sa podpisuje nedostatok vitamínu B6, horčíka a draslíka. Avšak nie je nutné hneď vojsť do lekárne a vykúpiť z nej všetky tabletky. Skúste to prostredníctvom stravy! Skvelým zdrojom horčíka sú orechy, horká čokoláda a listová zelenina. Na vitamín B6 zas banány, orechy a mäso. Draslík si zas doplníte prostredníctvom mliečnych výrobkov (vajcia, mlieko), mäsa, strukovín, sušeného ovocia, či orechov.

3. Pitný režim?

Ak ste boli v tom, že znížený príjem tekutín, vám pomôže odstrániť zadržiavanie vody v tele, tak vás musíme vyviesť z tohto veľkého omylu. Práve voda pomáha odstraňovať toxické a nepotrebné látky a rovnako vám pomôže zbaviť sa nahromadenej soli. Preto nezabúdajte na pravidelný pitný režim!

4. Príjemná masáž menom Lymfodrenáž

Ak je lymfatický systém preťažený, tak nepracuje „na plné obrátky,“ preto tiež prispieva k zadržiavaniu tekutín v tele. V tomto prípade je efektívnym riešením lymfodrenáž, ktorá sa vykonáva v salónoch prostredníctvom prístroja, alebo u maséra prostredníctvom jeho zázračných rúk. Samotná lymfodrenáž dokáže odstrániť nielen prebytočnú vodu v organizme, ale poradí si aj s inými problémami – je účinná pri znižovaní hmotnosti, ako prevencia proti kŕčovým žilám a tiež pomáha zmierniť príznaky celulitídy.

5. Keď príroda zlyhá

Niekedy je naozaj ťažké jesť vyvážanú stravu, hlavne v dnešnom svete, kedy si každý zakladá na budovaní kariéry a udržaní si pracovnej pozície. Preto rôzne fast foody a nezdravé jedlá sú najčastejšou voľbou pre rýchle zahnanie hladu. V takom prípade, môžete vyskúšať bylinný prípravok Forfemina. Ten pomáha pri odstraňovaní prebytočnej vody z tela, podporuje detoxikáciu organizmu a bráni vzniku opuchov dolných končatín. Forfemina obsahuje rastlinné extrakty, ktoré prospievajú močovým cestám a podporujú vylučovaciu funkciu obličiek, pretože iba zdravý vylučovací systém a obličky sú schopné odstrániť prebytočnú vodu z tela a tiež odstrániť toxické látky vznikajúce pri látkovej výmene v organizme.

Autor článku: Redakcia KAMzaKRASOU.sk   Zdroj foto: Shutterstock.com, KAMzaKRASOU.sk

Tlačiť článok

SPÄŤ NA ZOZNAM ČLÁNKOV