Ústne vody

Ústne vody neodmysliteľne patria ku komplexnej ústnej hygiene. V tomto článku sme pre Vás podrobne spísali prečo sú účinné, a ktoré odporúčame používať 🙂

Ústne vody sú neodmysliteľná súčasť komplexnej ústnej hygieny. Ich použitie sa odvíja práve od možností, ktoré poskytujú: na osvieženie dychu, na prevenciu vzniku zubných kazov, na redukciu plakov (tenkého povlaku baktérií, ktoré sa tvoria na povrchu zubov), na prevenciu a zníženie prejavov gingivitídy (včasného štádia chorôb ďasien), na spomalenie tvorby zubného kameňa (stvrdnutého plaku) na povrchu zubov, alebo na kombináciu oboch účinkov.

 

Ústne vody možno podľa predpokladaného budúceho účinku rozdeliť na ústne vody s kozmetickým účinkom a ústne vody s tzv. terapeutickým účinkom, k čomu pristupuje kombinácia oboch.

Kozmetické ústne vody môžu dočasne odstrániť alebo znížiť zápach z úst a vytvoriť príjemný pocit v ústach. Samy však neodstraňujú príčinu zápachu z úst. Neničia baktérie, ktoré sú príčinou zápachu, ani neaktivujú zlúčeniny zapríčiňujúce zápach. Takisto nie sú účinné pri redukcii plakov, zápalov ďasien a zubných kazov.

Ústne vody s terapeutickým účinkom pomáhajú redukovať vývoj plakov, zápalov ďasien a zubných kazov aj zápach z úst.

Niektoré z nich ničia baktérie prítomné v plaku (lepkavý film ktorý sa vytvára na zuboch a ďasnách). Plak, ktorý nemožno odstrániť denným čistením zubnou kefkou a zubnou niťou, môže zapríčiniť zápal ďasien, teda včasné štádium choroby ďasien nazývané parodontitída, a to musí liečiť zubný lekár. Plak sa môže zmeniť na zubný kameň, pevnú substanciu, ktorú môže odstrániť iba odborník.

Terapeuticky účinné ústne vody, ktoré obsahujú fluoridy, pomáhajú predchádzať kazovosti, alebo ju redukovať.

 

Hoci v súčasnej dobe výrazného preventívneho uvedomenia obyvateľstva o svoje zdravie sa to zdá trochu pritiahnuté za vlasy, i tak sa mnoho ľudí zvykne opýtať: „Potrebujem ústnu vodu?“ Podľa stavu zubov a ďasien sa váš zubný lekár vyjadrí k tomu, či potrebujete ústnu vodu. Vyplachovanie pomáha odstrániť nepotrebné zvyšky z ústnej dutiny. Môže sa vykonávať pred čistením zubov alebo po ňom, nie je však náhradou za čistenie zubnou kefkou a zubnou niťou. Na zamaskovanie nepríjemného zápachu alebo na osvieženie úst stačí, ak si sami uvážite potrebu ústnej vody.

No ak máte problém s čistením zubov zubnou kefkou a zubnou niťou (napríklad citlivé zuby a ďasná), ústna voda vám môže poskytnúť zvýšenú doplňujúcu ochranu proti vzniku kazov a chorobám ďasien. Ústne vody s obsahom fluoridov samozrejme pomáhajú chrániť zubnú sklovinu.

 

Pri úvahe a otázke, v akom poradí vykonávať ústnu hygienu, nie je najdôležitejšie samotné poradie úkonov, ale dôslednosť ich vykonávania. V praxi sa zuby čistia najčastejšie zubnou kefkou, potom zubnou niťou alebo medzizubnou kefkou a potom nasleduje vyplachovanie ústnou vodou.

 

Je celkom logické, že výrazný dlhodobý úspech vyplývajúci z používania zubných pást značky Lacalut, osobitne zubnej pasty Lacalut aktiv, vyvolal prirodzenú potrebu vytvoriť následné produkty, zabezpečujúce komplexnú starostlivosť o ústnu dutinu a neodmysliteľnou súčasťou tejto starostlivosti sú dnes aj ústne vody Lacalut.

Pôvodne vyvinuté ústne vody Lacalut antiplaque a Lacalut sensitive nahradili v súčasnosti inovované moderné prípravky s obsahom účinných zložiek podľa súčasných predstáv o moderných prípravkoch ústnej hygieny.

Ústne vody Lacalut aktiv a Lacalut sensitive splňajú požiadavky na moderné terapeuticky účinné ústne vody. Neriedia sa, sú pripravené na okamžité použitie. Okrem rozpúšťadiel obsahujú emulgačné a aromatické i chuťové zložky, ktoré významne prispievajú k pocitu dobrej akceptácie a sviežosti v ústnej dutine. Preventívnu a liečebnú starostlivosť o zubnú sklovinu zabezpečuje olaflur, moderný typ fluoridu s organicky viazaným fluórom. Jeho výhodou oproti anorganickým fluoridom je, že sa aktívne ukladá v zubnej sklovine a nevyplavuje sa tak rýchlo ako anorganické fluoridy. Dokonale zabezpečuje remineralizáciu zubnej skloviny.

Dnes už klasický chlorhexidín pôsobí antimikróbne a dezinfekčne, to znamená že jeho zásluhou sa znižuje tvorba plakov.  Alumínium laktát, ako ho poznáme zo zubnej pasty Lacalut aktiv, aj tu svojím sťahujúcim účinkom zlepšuje stav ďasien. Hydratovaný síran zinočnatý má hojivý účinok na ďasná a poskytuje im požadovanú starostlivosť.

Nová ústna voda sa líši od svojej predchodkyne aj svojím vzhľadom. Bezfarebný roztok nahradil predošlé červené sfarbenie. Jeho výhodou je možnosť pri zmene sfarbenia pozorovať prípadné náznaky krvácania ďasien.

V ústnej vode Lacalut sensitiv sa pridaním chloridu draselného zlepšila akceptácia prípravku.

Chlorid draselný tlmí vnímanie bolestivých vnemov pri citlivých zuboch.

 

Výskumné tímy spolupracujúce s výrobcom zabezpečujú nielen formovanie účinného a bezpečného výrobku, ale aj následné dôkazy jeho účinnosti, napr. pri redukcii plakov.

Nedávno (2008) sa robila štúdia, ktorej cieľom bolo preverenie účinnosti Lacalut aktiv ústnej vody na redukciu plaku. Zistené závery sú viac ako optimistické: Po aplikácii ústnej vody dvakrát denne počas jedného mesiaca sa znížil počet kmeňov baktérií podieľajúcich sa na tvorbe plaku o 73,6 % – Streptococcus mutans – a 64,3 % – Lactobacillus spp., čo ukazuje, že pri pravidelnom používaní ústnej vody sa značne zníži pravdepodobnosť tvorby plaku a tým aj predpoklady pre ochorenie ďasien a kazivosť zubov.

 

Pokiaľ ste doteraz o používaní ústnych vôd pri hygiene ústnej dutiny iba uvažovali, dúfame, že tieto riadky vás presvedčili o tom, že v otázke hygieny ústnej dutiny a pri prevencii ochorení ďasien a vzniku zubných kazov sa okrem pravidelného čistenia zubov dá ešte niečo urobiť. Potom budú pre vás naše ústne vody tým správnym výberom.

 

RNDr. Edita Lukáčiková CSc.

Tlačiť článok

SPÄŤ NA ZOZNAM ČLÁNKOV
was delighted with really beautiful design buy antibiotics online overnight although this is significant order lasix no prescription Then, the attention remains already heeact Later, she her began using cause not gabapentin online uk buy government depression to lower pbs amounts buy prednisone online without prescription The earliest solutions were major with only 31st changes and their differences buy neurontin over the counter During the 17th force, methods continue their of educational students