Top 10 výživových doplnkov pre pleť

Každý deň sa na našom trhu objavuje množstvo produktov z kozmetického spoločenstva, avšak niet nad silu všetkých vitamínov, minerálov a ďalších živín, ktoré dodávajú pokožke jas, zdravší vzhľad a mladistvú iskru. Top 10 výživových doplnkov pre pleť – ktoré z nich používate?

Odborníci tvrdia, že vitamíny a minerály vo všetkých formách (či už sú to potraviny alebo doplnky), zohrávajú neoddeliteľnú úlohu v starostlivosti o pleť. Keďže pokožka je odrazom toho, čo sa deje v našom tele (kožné problémy, predčasné starnutie a pod.), tak by sme si mali dávať veľký pozor na to, čo vkladáme do úst. Ak teda kŕmite svoju pokožku zvnútra a zvonku, máte skvelý základ pre zdravo vyzerajúcu pokožku.

vitamíny pre pleť

Vitamíny vhodné pre výživu pokožky

Medzi tieto vitamíny môžeme zaradiť hlavne vitamíny C, E, A, K a B, ktoré pomáhajú zlepšovať zdravie pokožky.

  • Vitamíny C a E – pomáhajú znižovať škody spôsobené voľnými radikálmi (škodlivým vedľajším účinkom slnečného žiarenia), dymu a znečisteného prostredia. Voľné radikály „hltajú“ kolagén a elastín, čo spôsobuje predčasné starnutie pokožky a tvorbu vrások. V podstate tieto 2 vitamíny pôsobia ako antioxidanty, ktoré prispievajú k udržaniu mladistvého vzhľadu pleti. Ak chcete svojmu telu doplniť vitamín C prostredníctvom stravy, tak stavte na brokolicu, citrusové plody, papriku, karfiol a pod. Vitamín E je zase obsiahnutý v orechoch, semenách, špenáte, rastlinných olejoch a pod. Pozor však na odporúčané denné dávky – vo veľkom množstve môžu byť tieto vitamíny škodlivé!
  • Vitamín A – lekárske štúdie naznačujú, že tento vitamín je vhodný na zníženie počtu vrások na tvári, na liečbu akné a psoriázy. Preto je vhodné siahnuť po krémoch, ktoré tento vitamín obsahujú alebo na stravu, ktorá je bohatá na vitamín A.
  • Vitamíny skupiny B – jedným z najdôležitejších vitamínov skupiny B je biotín, ktorý tvorí základ pokožky, nechtov a vlasov. Bez dostatočného množstva tohto vitamínu môže dôjsť k vzniku dermatitídy (svrbivá, šupinatá kožná reakcia) alebo aj dokonca vypadávaniu vlasov. Vitamíny B pomáhajú pokožke udržať si svoju prirodzenú vlhkosť, mladosť a zjednocovať tón pleti. Vhodné je teda siahnuť po krémoch s obsahom tohto vitamínu, ale ja po banánoch, vajíčkach, ovsených vločkách, ryži a pod.
  • Vitamín K – je to vitamín, ktorý pomáha znižovať krvné zrazeniny a tým zmierňovať opuch a tmavé kruhy pod očami.

vrásky a minerály

Minerálne látky prospešné pre pleť

Odborníci tvrdia, že mnoho z nás nemusí dopĺňať nášmu telu minerály, pokiaľ užívame multivitamín. A navyše, ak pijete alebo si umývate tvár minerálnou vodou, o to viac predchádzate vzniku podráždenia pokožky. Z minerálov však vsaďte na selén, meď a zinok.

  • Selén zohráva kľúčovú úlohu pri prevencii rakoviny kože. Táto minerálna látka, ktorá sa užíva v doplnkovej forme alebo v kréme, pomáha chrániť pokožku pred poškodením spôsobeným slnečným žiarením. Najlepšími zdrojmi selénu sú celozrnné obilniny, morské plody, cesnak a vajcia.
  • Meď spolu s vitamínom C a minerálnym zinkom pomáha rozvíjať elastín, ktorý podporuje štruktúru pokožky. Meď teda v kombinácii s ďalšími doplnkami pomáha predchádzať vzniku jemných línii a vrások a zlepšovať vzhľad pokožky.
  • Zinok je dôležitým minerálom hlavne pre tých, ktorí bojujú s akné. Zinok reguluje produkciu oleja na pleti a je účinný pri kontrole tvorby akné a v konečnom dôsledku tak pomáha pokožke vyčistiť sa. Nájdete ho v ustriciach a chudom mäse.

dehydrovaná pleť

Okrem vitamínov a minerálov vsaďte aj na toto!

Nielen vitamíny a minerály sú potrebné pre našu pokožku. Nové výskumy naznačujú, že sa na trhu objavujú aj ďalšie zložky, ktoré sú pre našu pleť prospešné. Takýmito látkami sú hlavne kyseliny.

  • Kyselina alfa-lipoová – silný antioxidant, ktorý je stokrát silnejší než vitamín C alebo E, je vhodný pre starnúcu pleť. Čo robí túto kyselinu takou výnimočnou zložkou je fakt (aspoň to hovoria odborníci), že dokáže preniknúť olejom aj vodou, vďaka čomu sa dokáže dostať do hlbších vrstiev pokožky a účinkovať tak zvnútra. Táto kyselina pomáha neutralizovať poškodenie buniek spôsobené voľnými radikálmi a obnovovať ich funkciu. Táto kyselina je zväčša dostupná len v doplnkoch stravy alebo v krémoch.
  • Kyselina hyalurónová – vedeli ste, že jej hlavnou úlohou je mazanie kĺbov, aby kolená, lakte, prsty a pod., sa pohybovali hladko a ľahko? Okrem toho má skvelé účinky aj na našu pleť! Výskum ukazuje, že zohráva veľkú úlohu v kožných bunkách, ktoré pôsobia ako lepidlo, ktoré pomáha udržiavať pokožku hladšiu a mladšiu. Avšak, najznámejšie sú jej hydratačné účinky, pretože je schopná zadržiavať vodu a udržiavať tak pokožku hydratovanú zvnútra.

Nech už siahnete po akomkoľvek vitamíne, minerály alebo kyseline, tak nešliapnete vedľa. Všetky sú totižto potrebné pre správne fungovanie nášho organizmu!

Autor článku: Redakcia KAMzaKRASOU.sk   Zdroj foto: Shutterstock.com, KAMzaKRASOU.sk

Tlačiť článok

SPÄŤ NA ZOZNAM ČLÁNKOV