Tieto bylinky pomáhajú udržať zdravie dýchacieho systému

Pokiaľ sa jedná o rôzne zdravotné problémy, tak sa väčšinou spoliehame na lieky, ktoré nám predpisujú lekári a my ich poctivo užívame. Na bylinky častokrát ani nepomyslíme, čo je veľkou chybou, pretože ich účinky sú častokrát silnejšie. A netreba sa tomu čudovať, pretože aj naši predkovia využívali bylinky ako hlavný liek na mnohé zdravotné problémy. A také bylinky sú vhodné aj pre zdravie dýchacieho systému. Na ktoré sa teda v prípade respiračných problémov obrátiť? Ktoré majú takú moc a pomáhajú udržiavať dýchací systém v skvelej kondícii?

oregano a tymian

Tymian

Táto bylinka patrí k pomerne známym a často využívaným, a to vďaka svojim antibiotickým a protiplesňovým vlastnostiam. Čaj pripravený z tejto byliny dokáže eliminovať baktérie a vírusy, preto si hravo dokáže poradiť aj s infekciami dýchacích ciest. Dokonca sa tymian využíva aj v pleťových krémoch, zameraných na liečbu akné.

Oregano

Obsahuje množstvo vitamínov a živín, ktoré podporujú imunitný systém. Obsahuje zlúčeniny, ktoré majú pozitívny účinok na dýchacie cesty a zároveň zabezpečujú priechodnosť nosových dutín. Čo je však na oregane zaujímavé, tak olej z neho vyrobený dokáže bojovať s nebezpečnými baktériami v organizme. Za všetkým treba rozhodne hľadať jeho antibiotické účinky, preto by nemal chýbať v žiadnej domácnosti.

šalvia

Eukalyptus

Všetci si ho spájame ako s potravou pre koaly, ale v skutočnosti ide o prírodný liek, na ktorý nedajú dopustiť tí, čo ho objavili. Síce, vďaka svojej vôni, sa najčastejšie využíva v aromaterapii, jeho chuť / vôňu / účinky ocenia aj tí, ktorí majú problémy s dýchacími cestami. Eukalyptus sa využíva ako bežná prísada v pastilkách a sirupoch, pretože vďaka obsiahnutým zložkám upokojujú bolesť hrdla, zmierňujú kašeľ a pod. Navyše, eukalyptus obsahuje antioxidanty, ktoré podporujú imunitný systém, priaznivo vplývajú na dýchacie cesty a zároveň zmierňujú príznaky prechladnutia.

Šalvia

Šalvia je zdrojom mnohých zložiek, ktoré sú vhodné pri zdravotných problémoch a respiračných ochoreniach. Tradične sa využíva na zmiernenie bolesti hrdla a kašľa, avšak pri jej inhalovaní vám dokáže poslúžiť aj pri problémoch s pľúcami.. Stačí len prevariť vodu, pridať do nej niekoľko lístkov šalvie a vytvoriť si tak inhalačný roztok.

Mucoplant skorocelový roztok

Skorocel

Ten sa využíva už stovky rokov na utíšenie kašľa a upokojenie podráždenej sliznice. Má antibakteriálne a antimikrobiálne vlastnosti, ku ktorým sa pridávajú aj protizápalové a antitoxické vlastnosti. No čo poviete, nehrdí sa právom titulom skvelej bylinky vhodnej pre zdravie človeka? My myslím, že áno, pretože všetky vlastnosti skorocela využijete pri kašli, prechladnutiu a pri zahlienení pľúc.

Podporte svoje zdravie prostredníctvom byliniek, ako je skorocel, tymian, rumanček a medovka obsiahnutých v Mucoplant skorocelovom roztoku – Na dobrú noc. Nielenže prispieva k dobrému spánku, ale tiež udržiava zdravie dýchacieho systému a podporuje imunitný systém.

Autor článku: Redakcia KAMzaKRASOU.sk   Zdroj foto: Shutterstock.com, KAMzaKRASOU.sk

Tlačiť článok

SPÄŤ NA ZOZNAM ČLÁNKOV