Prečo vznikajú pigmentové škvrny na rukách?

Nič vás neprivíta v strednom veku istejšie, ako pigmentové škvrny na rukách. Prezrádzajú váš vek hneď pri podaní ruky a množia sa v rekordnom čase. Veď to možno aj sami poznáte. Také pigmentové škvrny nepridávajú na sebavedomí nikomu z nás, skôr môžeme povedať, že sa za ne hanbíme. Keďže kozmetická ulička v obchodoch „praská vo švíkoch“ rôznymi krémami a sérami, ktoré sľubujú, že vrátia vašim rukám mladosť, je ťažké si vybrať. Ale sú skutočne také účinné?

Prečo vlastne pigmentové škvrny vznikajú a aká je najlepšia dermatologická liečba? Ako sa ich zbaviť – šetrne alebo agresívnejšie, ale účinnejšie?

čo spôsobuje tvorbu pigmentových škvŕn na rukách

Príčiny vzniku pigmentových škvŕn na rukách

Existuje hneď niekoľko základných príčin, ktoré sa podpisujú pod vznik pigmentových škvŕn. Najčastejšie sa však pigmentové škvrny na rukách spájajú s nedostatkom vitamínov, anémiou, slabou funkciou pečene alebo pôsobením slnečného žiarenia. V tomto prípade je potrebné obrátiť sa na lekára, ktorý vám pomôže určiť základnú príčinu ich vzniku.

V prípade vzniku škvŕn v dôsledku nedostatku vitamínov vsaďte na konzumáciu ovocia a zeleniny, ktoré obsahujú najviac vitamínu C a vitamínu B12. Pigmentové škvrny, ako sme písali, vznikajú aj v dôsledku nedostatočnej funkcie pečene. V prípade, že pečeň nedokáže dôkladne filtrovať krv, z ktorej odstraňuje toxíny a iný chemikálie, na rukách sa vytvoria pečeňové škvrny. Tú však pomôže hlavne lekár, ktorý túto poruchu odstráni vyšetreniami a nastaví vhodnú liečbu.

redupetin

Ako odstrániť pigmentové škvrny na rukách?

Rovnako, ako existuje viacero príčin ich vzniku, existujú aj rôzne spôsoby ich odstránenia. Ak teda dúfate alebo túžite mať ruky vyzerajúce akoby ste ich namočili do fontány mladosti, tak vyskúšajte niektorú z týchto metód ich odstránenia:

  • krém – ak hľadáte tajomstvo mladých rúk, skúste ho hľadať v krémoch alebo sérach. Minimum úsilia dokáže zmierniť výskyt pigmentových škvŕn alebo ich minimalizovať úplne. Dôležité je vsadiť na ich pravidelné ošetrovanie a zvoliť správny krém na pigmentové škvrny.
  • krémy na predpis – možno si poviete, že je krém ako krém. Ale, tie voľnopredajné neobsahujú také množstvo účinných látok, ktoré by dokázali pigmentové škvrny odstrániť úplne. Tie, ktoré sú na lekársky predpis zväčša obsahujú agresívnejšie exfoliačné látky, pri ktorých je potrebné mať sa na pozore a používať ich s mierou.
  • laser – najúčinnejší, avšak najinvazívnejší spôsob odstraňovania pigmentových škvŕn. Pri laserovom odstraňovaní pigmentových škvŕn je spálená vrchná vrstva pokožky, čím sa odstránia pigmentové škvrny, ale následná liečba je zdĺhavejšia a trošku bolestivejšia. Ak teda máte pocit, že vám krémy nepomáhajú a vyskúšali ste už všetko možné, tak laserové odstránenie pigmentových škvŕn môže byť to pravé pre vás.

Autor článku: Redakcia KAMzaKRASOU.sk   Zdroj foto: Shutterstock.com, KAMzaKRASOU.sk

Tlačiť článok

SPÄŤ NA ZOZNAM ČLÁNKOV