Prečo vzniká zápach z úst? Toto je 5 dôvodov!

Zápach z úst, teda halitóza, môže vzniknúť v dôsledku nesprávnych návykov v starostlivosti o ústnu dutinu, ale môže byť tiež dôsledkom zdravotných problémov. Nepríjemný zápach z úst vzniká aj v dôsledku konzumácie niektorých potravín, no môže byť aj dôsledkom životného štýlu. Aké sú teda najčastejšie dôvody vzniku nepríjemného zápachu z úst?

Existuje mnoho faktorov, ktoré sú zodpovedné za nepríjemný dych. Zvyčajne je to však dôsledok zlej ústnej hygieny. Baktérie hromadiace sa v ústnej dutine rozkladajú zvyšky jedla uviaznuté v medzizubných priestoroch, ktoré spôsobujú problémy s dychom. Pretrvávajúci zápach môže byť dokonca znakom ochorenia ďasien. Poďme si však najčastejšie faktory spôsobujúce zápach z úst rozmeniť na drobné!

halitóza

Nedostatočná ústna hygiena

Baktérie nachádzajúce sa v našej ústnej dutine spôsobujú nepríjemnosti s dychom. Baktérie, ktoré sa vytvárajú v ústach a usádzajú na jazyku, ďasnách a v medzizubných priestoroch, prispievajú k tvorbe zápachu, ale rovnako aj k tvorbe zubného kazu či ochoreniu ďasien. Preto by ste pri čistení zubov nemali zabúdať ani na medzizubné priestory a jazyk, ktorý potrebuje rovnako vyčistiť.

Fajčenie a zápach z úst

Cigaretka síce upokojí nervy, no na druhej strane môže byť príčinou zlého dychu. Nielenže vytvára žlté škvrny na zuboch, ale aj dráždi ďasná a znižuje účinnosť chuťových buniek. Aj napriek tomu všetkému vám fajčenie zato stojí a  nemienite sa ho vzdať? Tak v tom prípade sa zlého dychu asi tak ľahko nezbavíte.

nepríjemný zápach z úst

Strava a halitóza

Konzumácia výrazne korenistých a ochutených jedál, ako aj obľuba cesnaku a cibule, môžu spôsobiť prirodzený zápach z úst. Čo je úplne bežné po konzumácii takýchto výrazných chutí. Ale napríklad aj taká káva alebo alkohol môžu spôsobiť problémy so zlých dychom. Zápach z úst spôsobený jedlom alebo nápojmi je zvyčajne len dočasný a ľahko ho vyrieši poctivé vyčistenie zubov.

Alkohol a zápach z úst

Alkohol vysúša ústnu dutinu, v dôsledku čoho sa neprodukujú sliny, ktoré by ju zvlhčovali. Samozrejme, nedostatok slín môže spôsobiť rozmnožovanie baktérií a ich zhromažďovanie zase spôsobuje halitózu.  Zápach je teda na svete a vám neostáva nič iné, ako len vsadiť na dostatočný pitný režim. Alebo sa vzdať alkoholu.

Lacalut flora

Zdravotné problémy

Aj zdravie dokáže ovplyvniť sviežosť v ústnej dutine. Veď napríklad taký reflux žalúdka, ktorý vracia kyseliny späť do pažeráka, môže prispieť k rozleptaniu zubnej skloviny a tiež aj k tvorbe zubného kazu. Avšak takýto reflux môže byť príčinou zápachu z úst. V takomto prípade je potrebné vyhľadať odbornú lekársku pomoc a riešiť takýto zdravotný problém s odborníkmi. Medzi ďalšie zdravotné problémy, ktoré prispievajú k zápachu z úst, patrí cukrovka, infekcia pľúc, bronchitída a pod.

V prípade, že aj vy trpíte nepríjemným dychom, vyskúšajte našich odborníkov pre svieži dych. Sú nimi Lacalut flora zubná pastaústna voda. Obmedzujú tvorbu zubného kameňa, a tým pomáhajú predchádzať vzniku zubného kazu, navyše pôsobia proti zápachu z úst a zabezpečujú svieži dych.

Autor článku: Redakcia KAMzaKRASOU.sk   Zdroj foto: Shutterstock.com, KAMzaKRASOU.sk

Tlačiť článok

SPÄŤ NA ZOZNAM ČLÁNKOV