Pestrec mariánsky a jeho účinky na organizmus

Stavíme sa, že pestrec mariánsky pozná úplne každý. Aj keď nie podľa oficiálneho názvu, tie malé bodliaky alebo inak v detstve nazývané „cigánske gombíky“, sú vám známe vďaka bledofialovým bodliakovým kvetom. Čo je zaujímavé, tak kedysi túto rastlinu ľudia bežne konzumovali ako zeleninu a dokonca sa využíval ja liečbu ochorení pečene, žlčníka a sleziny.

Túto rastlinu, pochádzajúcu z Kanárskych ostrovov, môžete vídať rásť pri cestách, hnojiskách alebo plotoch. Pestrec kvitne od júna do augusta v teplom a slnečnom podnebnom pásme. Poďte sa však pozrieť na jeho účinky!

ostropestrec

Čo pestrec obsahuje?

Pestrec mariánsky, inak nazývaný aj ostropestrec, obsahuje veľké množstvo bioflavonoidov, ktoré zabraňujú prenikaniu toxínov do pečene. Obsahuje tiež bielkoviny, horčiny, nenasýtené mastné kyseliny a vitamín E. Treba si však dávať pozor a nezberať pestrec len tak – hocikde. Najlepší a najúčinnejší pestrec je ten, ktorý rastie pri teplotách okolo 25 °C, v opačnom prípade nemusí obsahovať také množstvo bioflavonoidov, ktoré by boli potrebné pre ľudský organizmus.

Pestrec mariánsky a jeho účinky na organizmus

Vyzerá ako bodliak, jemne pichá a lepí sa na oblečenie a aj napriek tomu má liečivé účinky na ľudský organizmus. Je voľne dostupný v podobe tabliet a kapsúl alebo v sušenej forme, pri ktorej si môžete vychutnávať čaj z jeho plodov.

Čo sa však týka jeho účinkov, tak ho lekári odporúčajú pacientom, ktorí majú problémy s pečeňou. Pestrec mariánsky dokáže regenerovať pečeňové bunky a ochraňovať ich, čím sa môže zlepšiť krvný obraz. Okrem toho zlepšuje trávenie a to tým, že podporuje vylučovanie tráviacich enzýmov, čím sa telo môže zbavovať nahromadených toxínov. Navyše, používa sa aj pri liečbe mononukleózy a žltačky.

Za jeho liečivými účinky stojí najmä silymarín – bioflavonoid, ktorý zabraňuje prenikaniu toxínov do pečene a vnútorných orgánov. Samozrejme, v tomto prípade sa netreba spoliehať len na samotnú rastlinu, ktorá pomáha odstraňovať toxíny. Zároveň je potrebné pri jej užívaní upraviť životosprávu a to vylúčením alkoholu a nezdravých jedál.

Optihepan Slim

OPTIHEPAN ako záchrana pečene

Dostať sa k sušenému pestrecu mariánskemu nie je vôbec jednoduché. No čo sa týka výživových doplnkov alebo tabliet, tie sú voľne k dispozícii takmer v každej lekárni. A rovnako aj v našej ponuke nájdete tablety s obsahom tejto liečivej rastliny. Ak teda chcete podporiť vylučovanie toxínov z  organizmu a prispieť tak k zlepšeniu celkového stavu a k regenerácii pečene, tak odporúčame OPTIHEPAN Slim. Obsiahnutý Silymarín chráni pečeňové bunky pred škodlivým pôsobením voľných radikálov, prispieva k regenerácii hepatocytov poškodených vplyvom alkoholu alebo pri metabolickej záťaži pečene po konzumácii ťažkých jedál.

Autor článku: Redakcia KAMzaKRASOU.sk   Zdroj foto: Shutterstock.com, KAMzaKRASOU.sk

Tlačiť článok

SPÄŤ NA ZOZNAM ČLÁNKOV