Opuchajú vám z horúčav nohy? Toto pomôže!

Majú tendenciu vaše nohy naberať na objeme so zvyšujúcou sa teplotou? V podstate sa nie je čomu čudovať – je to bežný jav, ktorý sa vyskytuje v dôsledku prirodzeného chladiaceho mechanizmu tela. Tento stav sa však môže zhoršiť s faktormi ako je diéta alebo vek. Dnes sa teda zameriame na príčiny opúchania nôh v teplejšom počasí. Ak máte s týmto problém, tak sa tiež dozviete, ako tento nepríjemný stav a opuch odstrániť.

Majú tendenciu vaše nohy naberať na objeme so zvyšujúcou sa teplotou? V podstate sa nie je čomu čudovať – je to bežný jav, ktorý sa vyskytuje v dôsledku prirodzeného chladiaceho mechanizmu tela. Tento stav sa však môže zhoršiť s faktormi ako je diéta alebo vek. Dnes sa teda zameriame na príčiny opúchania nôh v teplejšom počasí. Ak máte s týmto problém, tak sa tiež dozviete, ako tento nepríjemný stav a opuch odstrániť.

Prečo s nárastom teploty narastajú a opuchajú nohy?

Keď je vonku príliš teplo, žily sa začnú rozširovať, čo umožňuje prenikaniu tekutín do okolitých tkanív. Rozšírenie ciev je prirodzené, pretože telo sa takto snaží ochladiť a udržať si chlad. Ak sa tak stane, žily sa budú snažiť pumpovať viac krvi do srdca, čím tekutinu v organizme bude ťahať smerom dole. Takto vznikne ich opuch a vaše nepohodlie.

Ako zmierniť opuchy nôh v lete?

1. Zdvihnite nohy

Ak máte opuchnuté nohy, tak je to jedna z prvých vecí, ktorú by ste mali urobiť. Keďže gravitácia funguje perfektne, pomôže vám to znížiť opuch. Mali by ste dvihnúť vaše nohy čo najvyššie. Takto sa tekutina z tkanív začne presúvať a vaše nohy budú odpúchať. Odporúča sa vyvýšiť nohy nad úroveň srdca po dobu cca 30 minút – to záleží od závažnosti opuchu. Rovnako, aj keď sa ukladáte do postele, tak je vhodné pod nohy podložiť vankúš, aby ste tak pomohli odstrániť si edém.

2. Buďte aktívny

Hoci nadmerné a intenzívne cvičenie alebo aktivita môže prispieť k opuchu v dolných končatinách, jemné cvičenie (chôdza, plávanie) je pre vás prospešné, pretože pomôžete tak posilniť a rozprúdiť váš obehový systém.

Plávanie je obzvlášť vhodné pretože telo nielen ochladzuje, ale tiež chráni pred vznikom opuchov. Podporuje pohyb tekutín v organizme, zatiaľ čo tlak vody pomáha zlepšiť pohyb. Takto rozprúdite nielen svoju krv, ale aj tekutinu v organizme čím nebude dochádzať k jej usádzaniu v dolných končatinách.

3. Pite veľa vody

Aj keď si mnohí myslia, že v prípade opuchov je potrebné piť menej vody, tak opak je pravdou. Je dôležité dodržiavať pitný režim, pretože v prípade dehydratácie organizmu dochádza k ukladaniu zásob vody v tkanivách, čím nedôjde k odstráneniu edému, ale k jeho zhoršeniu.

Snažte sa denne vypiť dostatok čistej vody. Ak vám takto prírodná voda bez akýchkoľvek konzervantov alebo ochutení nepripadá atraktívna (jednoducho vám nechutí), tak si ju ozvláštnite sami. Pridajte si do nej čerstvé ovocie, uhorku alebo plátky citróna. Je to naozaj chutné!

4. Podpora pre nohy

Podporné pančuchy alebo kompresné ponožky môžu pomôcť zabrániť prejavu opuchov. Je ťažké si ich navliecť, ale ich tesnosť je to, čo zohráva v tomto prípade prím. Vznikajúci tlak pomáha znížiť rozširovanie žíl, čím sa mierne zníži prietok krvi a v konečnom dôsledku tak nedôjde k vzniku opuchov.

5. Masáž nôh

Je to ďalší skvelý spôsob, ako dostať tekutinu do pohybu a znížiť tak edém. Na masáž použite obe ruky a postupujte smerom zdola nahor. Krúživými pohybmi znížite opuch. Poprípade si užite relax a masáž nôh nechajte na niekoho iného J.

Pri masáži nezabudnite použiť masážne esenciálne oleje, ako sú: mätový olej, grapefruitový olej, či mandľový olej. Rovnako pomáhajú zmierniť opuch chodidiel a členkov.

Skvelou voľbou sú aj krémy, ako je Allga San pedibell balzam na unavené a boľavé chodidlá. Obsahuje vzácny kosodrevinový olej, blahodarné lipidy a hydratačné esencie. Zabraňuje vysychaniu pokožky, rýchlo sa vstrebáva a nemastí. Balzam s osviežujúcou kosodrevinovo-pomarančovou vôňou príjemne uvoľní unavené a boľavé chodidlá, ktoré budú opäť svieže a hebké.

6. Horčík je nevyhnutnou súčasťou krvného obehu

Horčík je dôležitý minerál pre krvný obeh, preto vás neprekvapí, že jeho nedostatok môže prispieť k tvorbe opuchov. Odporúčaná denná dávka je 200 mg. Takéto množstvo horčíka dokáže zabrániť ukladaniu tekutiny v tkanivách.

Môžete tiež do svojho jedálnička zaradiť suroviny bohaté na horčík ako sú orechy a semená, špenát a kel, ryby, avokádo, banány alebo tmavá čokoláda. 

Autor článku: Redakcia KAMzaKRASOU.sk   Zdroj foto: Shutterstock.com, KAMzaKRASOU.sk

Tlačiť článok

SPÄŤ NA ZOZNAM ČLÁNKOV