Nedostatok horčíka v tele: 10 najčastejších príznakov

Horčík zohráva úlohu vo viac ako 300 enzymatických reakciách v organizme, vrátane metabolizmu potravy, syntézy mastných kyselín a bielkovín či prenosu nervových impulzov. Ľudské telo obsahuje približne 25 gramov horčíka, z ktorého sa až 60 % ukladá do kostrového systému (teda do kostí). Zvyšok magnézia je zase prítomný vo svaloch, mäkkých tkanivách a telesných tekutinách. Nedostatok horčíka v tele môže teda spôsobiť lavínu zdravotných problémov, ktoré môžu mať v konečnom dôsledku závažnejší charakter.

Vo svojej podstate môžeme povedať, že horčík je minerál, ktorý najčastejšie prijímame prostredníctvom stravy, no z rôznych príčin je vhodné siahnuť po rôznych doplnkoch výživy, a to najmä vtedy, keď sú hladiny horčíka príliš nízke, čo sa stáva najmä u žien.

strava bohatá na horčík

Ktoré potraviny obsahujú najvyššie množstvo horčíka?

Ak dbáte na správnu životosprávu, ktorá spočíva aj v konzumácii rozmanitej stravy, tak už určite viete, ktoré potraviny sú bohaté na minerály a vitamíny, prospešné pre náš organizmus. V opačnom prípade je vhodné staviť na konzumáciu potravín, ktoré obsahujú vysoký podiel vlákniny, pretože práve tie majú v sebe ukrytý vyšší obsah aj samotného horčíka. V zásade ide o strukoviny celé zrná, zeleninu (najmä brokolicu a zelenú listovú zeleninu), semená a orechy (najmä mandle), mliečne výrobky, mäso, kvalitná čokoláda a káva. Poprípade môžete vyskúšať doplniť horčík svojmu organizmu prostredníctvom minerálnych vôd s pridaným obsahom horčíka.

horčík a migréna

Najčastejšie príznaky nedostatku horčíka

Na horčíku je zaujímavé to, že pri tvorbe krvného obrazu nedôjde k zisteniu jeho nedostatku v organizme. Dôvodom je skutočnosť, že len nepatrné množstvo horčíka sa nachádza v krvi. Práve preto by pre vás mali byť varovným signálom prejavy jeho nedostatku, ako je:

  • Migréna
  • Astma
  • Svalové kŕče
  • Nevoľnosť
  • Zápcha
  • Vysoký krvný tlak
  • Zápal močového mechúra
  • Únava
  • Závraty
  • Zvýšená kazivosť zubov

MaxiMag forte

Nízky obsah horčíka je zvyčajne spôsobený zníženou absorpciou horčíka v čreve alebo jeho zvýšeným vylučovaním v moči. Nízky príjem horčíka zo stravy, nadmerná strata horčíka alebo prítomnosť iných chronických ochorení v organizme môže prispieť k tvorbe hypomagnezémii. Ak došlo k zníženiu horčíka aj vo vašom organizme v dôsledku jeho nedostatočného príjmu zo stravy, obráťte sa na MaxiMag forte kapsuly.

Autor článku: Redakcia KAMzaKRASOU.sk   Zdroj foto: Shutterstock.com, KAMzaKRASOU.sk

Tlačiť článok

SPÄŤ NA ZOZNAM ČLÁNKOV