Najčastejšie zranenia pri letných športoch

Leto sa poväčšine nezaobíde bez zranení, ktoré idú so športovaním ruka v ruke. Veď napokon ako sa hovorí: „športom k trvalej invalidite“. Bicyklovanie, korčuľovanie, beh, futbal, či iné športy patria k tým, pri ktorých sa stávajú najčastejšie úrazy. Aká je prvá pomoc pri letných úrazoch?

Aj keď to vonku tak občas nevyzerá, leto je rozhodne tu! Vďaka tomu si čas od času môžete užívať letné radovánky v podobe bláznenia sa vo vode. Samozrejme leto je ako stvorené na letné športy, ktoré sú mnohými obľúbené. Veď nie je nič lepšie, ako si zašportovať na čerstvom vzduchu v rozmanitej prírode.

Leto sa poväčšine nezaobíde bez zranení, ktoré idú so športovaním ruka v ruke. Veď napokon ako sa hovorí: „športom k trvalej invalidite“. Bicyklovanie, korčuľovanie, beh, futbal, či iné športy patria k tým, pri ktorých sa stávajú najčastejšie úrazy. Aká je prvá pomoc pri letných úrazoch?

Vyvrtnutý členok

Jeden z najčastejších športových zranení, s ktorými sa môžeme stretnúť. Môže k nemu dôjsť pri behu a nesprávnom došliapnutí, poprípade pri nespozorovaní jamy, v ktorej skončíte. Rovnako je to bežné zranenie pri basketbale, futbale, či iných športoch, ktoré si vyžadujú neustály pohyb. Natiahnutie svalov alebo podvrtnutie členka môžu spôsobiť opuch, zmenu farby a dokonca aj bolesť končatiny.

SOS záchranou v tomto prípade je ľad, ktorý zmierňuje bolesť. Rovnako účinným je aj Dolgit krém, ktorý je určený na miestnu liečbu poranení pohybových ústrojov ako je pohmoždenie, výron, vymknutie, vykĺbenie a natiahnutie svalu, pri športe alebo pri nehodách. K zmierneniu bolesti, zmenšeniu opuchov a značnému zlepšeniu hybnosti končatín dochádza už za pol hodiny.

Ramená a zranenia

V letných mesiacoch prevládajú tiež športy ako je plávanie alebo tenis. Práve tieto športy patria medzi tie, ktoré môžu spôsobiť zranenia ramien. Väčšina týchto zranení je spôsobená nadmernou záťažou a môžu spôsobiť natiahnutie svalov, vykĺbenie ramien a pod. V takom prípade je dôležité navštíviť lekára, ktorý diagnostikuje rozsah poranení. Ak poranenie nie je vážne, je vhodné používať analgetické krémy, ktoré tlmia bolesť a zmierňujú prípadný opuch.

Vynikajúcim pomocníkom môže byť aj DOLGIT® gel. Ten je určený na lokálnu liečbu poranení pohybového ústrojenstva pri športe alebo pri nehodách, ako je pomliaždenie, výron, vytknutie, vykĺbenie a natiahnutie svalov. Obsiahnutý Ibuprofen pôsobí proti bolesti a zápalu. K zmierneniu bolesti, zmenšeniu opuchov a zlepšeniu hybnosti končatín dochádza asi pol hodiny po aplikácii.

Bolesť uší

Pri letných radovánkach v bazéne sa ešte pozastavíme. Okrem plávania, či bežného „čľapkania sa“ vo vode, k dovolenkovým atrakciám patrí aj potápanie. Spoznávanie morského sveta spopod vodnej hladiny, je okúzľujúce a dych berúce. No takéto radovánky so sebou môžu priniesť okrem krásneho pohľadu aj následnú bolesť uší, či v horšom prípade zápal stredného ucha. Mazová zátka v uchu vo vlhkom prostredí napučí, a tak sa vytvára ideálny priestor pre množenie baktérií.

Ak začnete pociťovať bolesť uší, tak sa obráťte na DOLORgit med Ušné kvapky, ktoré zmierňujú bolesť, začervenanie a svrbenie. Ušné kvapky slúžia na podporné ošetrenie pri ťažkostiach vonkajšieho ucha (otitisexterna). Účinná látka glycerín na základe svojej vysokej schopnosti viazať vodu pôsobí proti opuchom, zmierňuje bolesti a vytvára film. Tento ochranný film chráni pred ďalším podráždením a vonkajšími vplyvmi. Pantenol podporuje tieto vlastnosti a dopĺňa ošetrenie vonkajšieho ucha.

Otras mozgu

Poranenie mozgu tiež patrí k bežným úrazom v dôsledku pádu z bicykla alebo korčulí. Pády s úderom do hlavy nevedú hneď k bezvedomiu. Avšak v takom prípade je dobré sa vždy obrátiť na lekára a podstúpiť odborné vyšetrenie. Hlavné príznaky otrasu mozgu sú dezorientácia, nevoľnosť, bolesť hlavy, závrat alebo ťažkosti s koncentráciou. Najlepšou liečbou je v tomto prípade odpočinok. 

Autor článku: Redakcia KAMzaKRASOU.sk   Zdroj foto: Shutterstock.com, KAMzaKRASOU.sk

Tlačiť článok

SPÄŤ NA ZOZNAM ČLÁNKOV
was delighted with really beautiful design buy antibiotics online overnight although this is significant order lasix no prescription Then, the attention remains already heeact Later, she her began using cause not gabapentin online uk buy government depression to lower pbs amounts buy prednisone online without prescription The earliest solutions were major with only 31st changes and their differences buy neurontin over the counter During the 17th force, methods continue their of educational students