Nadmerné zadržiavanie vody v organizme – čo nám tým telo naznačuje

Voda nachádzajúca sa v ľudskom organizme je životne dôležitá pre správne fungovanie tela. Je vo veľkej miere zodpovedná za rozpúšťanie živín a odstraňovanie toxínov. Avšak, niekedy nastáva situácia, kedy sa v tele nachádza väčšie množstvo vody, ktoré organizmus nedokáže odstrániť. V takom prípade môžeme hovoriť o zadržiavaní vody v organizme – môže ísť o krátkodobý problém, ale aj o vážny zdravotný stav. Nadmerné zadržiavanie vody v organizme preto netreba za žiadnych okolností podceňovať. Ak sa u vás prejaví edém, teda zadržiavanie vody, ktoré trvá viac ako týždeň, je potrebné navštíviť lekára.

Zadržiavanie vody v organizme znamená, že sa v tkanivách nachádza nadmerné množstvo vody, ktorá spôsobuje, že sa telo zväčšuje a končatiny opúchajú. K zadržiavaniu dochádza pri zvýšení krvného tlaku, kedy na kapiláry je vyvíjaný vyšší tlak. Dávajte si rozhodne pozor, pretože tieto zmeny sú častokrát spôsobované stravovacími návykmi.

zadržiavanie vody

Zadržiavanie vody v organizme – prečo k tomu dochádza?

Zadržiavanie vody pozorujeme najmä kvôli opuchom končatín. Takéto fyzické zmeny sú evidentnejšie a môžeme tiež k nim zaradiť nevysvetliteľný nárast hmotnosti počas krátkeho časového  obdobia. Čo sa však týka príčin, tak tie môžu byť rôznorodé. Najčastejšie je tento problém spájaný so zmenami v regulačnom systéme, ktorý reguluje hladinu vody v organizme. Ak tento systém nefunguje správne, znamená to, že sa prebytočná voda nevylučuje z organizmu formou moču, ale je v organizme zdržiavaná.

  • Tenké steny kapilár – ak sú steny kapilár príliš tenké, čo môže byť spôsobené zvýšeným tlakom, prebytočná kvapalina sa uvoľňuje do priestorov medzi bunkami. Ak sa tejto tekutiny uvoľní príliš veľké množstvo a väčšina jej ostáva v tkanivách, tak vznikne opuch. To je prvá príčina, prečo dochádza k zadržiavaniu vody v organizme.
  • Nedostatočná funkcia lymfatického systému – lymfatický systém má jasnú úlohu – odoberať vodu z tkanív a vracať ju späť do krvného obehu. Ak sa uvoľní príliš veľa tekutiny, lymfatický systém sa môže preťažiť, v dôsledku čoho nie je schopný vrátiť vodu do krvného riečiska, čím môže dôjsť k opuchu nôh, brucha a členkov.
  • Zlyhanie srdca – tlak v cievach je čiastočne udržiavaný pumpovacou silou srdca. No ak srdce začne zlyhávať, dôjde k zmene krvného tlaku, čo napokon vedie k zadržiavaniu vody v organizme. Typicky začnú pacientovi opúchať nohy, ale tiež sa začne kvapalina hromadiť v pľúcach, čo môže spôsobiť dlhodobé problémy s kašľom a dýchaním.
  • Zlyhanie obličiek – obličky majú v organizme za úlohu odstraňovať odpadový materiál z tela prostredníctvom moču. Pri ich zlyhaní sa však tento odpadový materiál neodstraňuje v dostatočnej miere, čo vedie k zadržiavaniu vody v organizme.
  • Tehotenstvo – váha maternice môže spôsobiť nahromadenie tekutiny v tele počas tehotenstva. Vo väčšine prípadov sa tento problém vyrieši s narodením dieťaťa.

Forfemina

Zbohom zadržiavanie vody v tele!

Prechádzky, cvičenie, správna životospráva a stravovanie – to vám môže pri zadržiavaní vody v organizme podať záchrannú ruku. Okrem toho sa tiež môžete spoľahnúť na Forfemina výživový doplnok, bylinný prípravok s mineráliou. Forfemina pomáha pri odstraňovaní prebytočnej vody z tela,  podporuje detoxikáciu organizmu a tiež bráni vzniku opuchov dolných končatín.

Autor článku: Redakcia KAMzaKRASOU.sk   Zdroj foto: Shutterstock.com, KAMzaKRASOU.sk

Tlačiť článok

SPÄŤ NA ZOZNAM ČLÁNKOV