Mastné lupiny – ako a prečo vznikajú a čím sa ich zbaviť

Lupiny sú po vypadávaní vlasov druhým najčastejším problémom, s ktorým sa stretávame najčastejšie. Okrem toho, že môžu spôsobiť svrbenie hlavy a prispieť tak k nepohodliu, tak môžu svojvoľne padať a usádzať sa na ramenách. V takomto prípade môžeme hovoriť o suchých lupinách. No ako vyzerajú mastné lupiny? Mastné lupiny patria medzi špecifické problémy, ktoré nie sú až také časté ako suché lupiny.

Avšak, doposiaľ nik nezistil, čo vznik mastných lupín podnecuje. Častokrát sa spájajú s kvasinkami, ktoré dráždia pokožku hlavy, čo vedie k zvýšenej produkcii mazu. A môže k tomu dôjsť naozaj z rôznych dôvodov. Niektorí medzi tieto dôvody zaradzujú genetiku, ktorá je pravdepodobne najčastejšou príčinou ich vzniku.

prečo vznikajú lupiny

Príčiny vzniku mastných lupín

Ako sme písali vyššie, tak príčinou ich vzniku sú baktérie a kvasinky, ktoré vedú k zvýšenej tvorbe kožného mazu. No poďme pekne poporiadku. Mazové žľazy na pokožke hlavy produkujú maz, ktorý má ochrannú funkciu. Maz chráni pokožku pred stratou vlhkosti, ale tiež pôsobí aj ako ochranná bariéra pred vonkajšími vplyvmi. Jeho úlohou je pokožku hydratovať, ale tiež pomáha zabrániť vysušovaniu vlasov či predčasnému starnutiu vlasových folikulov. Ak má človek mastnú pokožku hlavy, dochádza k nadmernej produkcii kožného mazu, čo umožňuje množenie baktérii a mikroorganizmov, ktoré sa nachádzajú na pokožke.

Kvasinky, o ktorých píšeme, rozkladajú maz a odumreté kožné bunky, na čo pokožka reaguje zvýšenou produkciou kožných buniek. Tie sa postupom času začnú odlupovať vo väčších skupinkách, ktoré kožný maz spája.. Takto sa vytvárajú mastné lupiny, ktoré majú žlté sfarbenie a sú viditeľné.

ako vznikajú lupiny

Lupiny aj na mihalniciach a obočí

Mazové žľazy sa nachádzajú na celom našom tele a rovnako to platí aj v prípade vlasových folikulov. Preto nemôže byť pre vás prekvapením, že lupiny sa môžu vytvoriť kdekoľvek na tele. Teda, nie tak úplne kdekoľvek, ale tam, kde sa nachádza vyššia koncentrácia vlasov. Preto v tomto prípade sa môže stať, že sa vám mastné lupiny vytvoria aj na obočí alebo dokonca medzi mihalnicami na očiach. Pretože tieto oblasti sú rovnako vystavené zvýšenej produkcii kožného mazu.

Forforin Clinical šampón na mastné lupiny

Čo robiť v prípade mastných lupín?

V prípade ošetrovania mastných lupín môžete siahnuť po domácich a hlavne prírodných prostriedkoch, ktoré vám pomôžu dostať ich tvorbu pod kontrolu. V tomto prípade môžeme hovoriť o aloe vera, jablčnom octe, sóde bikarbóne alebo citrónovej šťave. Ak nemáte chuť experimentovať a ani čas si vytvárať prírodnée masky, zábaly, tinktúry ani nič podobné, tak vyskúšajte Forforin. Forforin Clinical šampón na mastné lupiny obsahuje účinné látky, ktoré zmierňujú svrbenie pokožky hlavy a zabraňujú nadmernej produkcii kožného mazu. Takto prispievajú k zmierneniu tvorby mastných lupín a zároveň vlasy zanechávajú lesklé a vitálne.

Autor článku: Redakcia KAMzaKRASOU.sk   Zdroj foto: Shutterstock.com, KAMzaKRASOU.sk

Tlačiť článok

SPÄŤ NA ZOZNAM ČLÁNKOV