Magnézium a nevhodné kombinácie

Tak ako je naša planéta zložená z kremíka, horčíka (magnézia), vápnika, železa a ostatných prvkov, tak aj naše telo, naše bunky potrebujú pre svoj život rovnaké prvky ako Zem, vrátane horčíka.

Nie nadarmo sa o horčíku hovorí ako o prvku energie. Keď nám chýba, v prvom momente pociťujeme predovšetkým únavu a malátnosť. Inými prejavmi môže byť bolesť hlavy, svalové kŕče, nervozita, podráždenosť. V každom prípade, ak podstupujete príliš veľkú fyzickú a psychickú záťaž, určite vám pomôže doplnenie horčíka. Vo väčšej miere je vhodný pre diabetikov, ale aj pre tehotné a dojčiace ženy.   

Magnézium a zdravie

Horčík kľúčovo ovplyvňuje naše zdravie. Nachádza sa v kostiach (asi 65%), vo svaloch, v červených krvinkách, v tukovom tkanive a predovšetkým v našich bunkách.

Tak ako v sociálnom svete, rovnako ako v prírode, tak aj v našom tele, všetko so všetkým súvisí. Vďaka dostatku horčíka sa nám v organizme dobre metabolizuje aj vápnik a draslík, ale aj ostatné minerály, máme maximálne funkčné svaly, pevné  kosti, správny srdečný rytmus, v bunkách je lepšie využitý kyslík, podporuje lepšie využitie inzulínu, podporuje správny krvný obeh, čím zabraňuje zbytočným bolestiam hlavy, keďže rozširuje srdcové cievy – napomáha zníženiu krvného tlaku, znižuje cholesterol (hlavne v kombinácií s B6), spomaľuje starnutie buniek, zlepšuje pamäť a spĺňa ešte množstvo ďalších funkcií dôležitých pre fungovanie nášho organizmu. 

Magnézium a potraviny 

Horčík je súčasťou zeleného farbiva chlorofylu, môžeme ho získať teda z každej jedlej rastlinky. No potraviny bohaté na horčík sú predovšetkým rôzne druhy orechov. Napríklad 100g paraorechov obsahuje dennú odporúčanú dávku horčíka, bohaté na horčík sú aj mandle alebo varená šošovica (bez soli), ďatle, špenát, parmezán a v malom množstve sa nachádza takmer v každej potravine. 

Magnézium a jeho vstrebávanie

Ak si aj doprajeme potraviny bohaté na magnézium, neznamená to, že ho máme automaticky dostatok. Nato, aby sa nám vstrebal do organizmu potrebujeme podporné látky ako sú napríklad vitamíny B6, B1 a B2. Aj príliš veľa vápnika, fosfátov a zinku znižujú vstrebávanie horčíka, rovnako ako neprimerané množstvo tukov, cukrov, ale aj vlákniny. 

Magnézium kontra vápnik 

Horčík ochraňuje pred ukladaním nadbytočného vápnika a tak zabraňuje aj vzniku obličkových kameňov s obsahom vápnika. Na tento fakt netreba zabúdať a keď budete kombinovať horčík s vápnikom, užívajte vápnik iba v malom množstve, prípadne s niekoľkohodinovým odstupom. Pomáhame tak horčíku ľahšie sa vstrebať a vápnik udržiavať v rozpustenom žiadanom stave. Vlastniť obličkové kamene skutočne nie je žiadna výhra. A pokiaľ potrebujete dopĺňať vápnik proti osteoporóze, radšej sa vyhnite kofeínu, ktorý odvápňuje a predovšetkým, ak je to možné, posilnite si kosti cvičením. Pre pevné kosti je veľmi dôležitý príjem vápnika hlavne v skorom veku! 

 

Tlačiť článok

SPÄŤ NA ZOZNAM ČLÁNKOV