Levanduľa a jej blahodarne účinky na naše zdravie

Levanduľa je pravdepodobne najznámejšou liečivou bylinou, ktorú poznajú asi všetci. Pôvodne sa k nám začala dovážať z Francúzska a západného stredomoria, no čo sa týka jej histórie, tak jej korene siahajú do starovekého Ríma. Rimania boli preslávení svojimi kúpeľnými domami, v ktorých používali práve levanduľu.

Levanduľa je známa fialovým sfarbením, ale je využívaná hlavne vďaka svojim účinkom a  vôni, ktorá má uvoľňujúce účinky. Práve vôňa pomáha zmierňovať stres a prispieva k zlepšeniu nálady. Traduje sa, že v minulosti sa levanduľa využívala v nemocniciach a hlavne na pôrodných sálach. Dokonca sa zväzky levandule dávali do náručia tehotných žien, aby im priniesli silu a odvahu pri pôrode. Levanduľu mnoho žien tiež považuje za afrodiziakum, preto sa umiestňovala do manželskej postele pre neutíchajúcu rozkoš. Čo myslíte, skutočne to funguje?

účinky levandule

Modrofialový kvet s množstvom účinkov

Táto rastlina v prvom rade zaujme navonok. Má krásne sfarbenie a môžete si ju pestovať aj sami doma. Čo na nej však mnohí oceňujú, tak sú jej protizápalové, dezinfekčné a antibakteriálne účinky, vďaka ktorým sa začala využívať aj v medicíne. Patri k rastlinám, ktoré majú všestranné využitie. Jej zväzky môžete vložiť do skrine a odohnať tak všetky mole, môžete si ju pridať do kúpeľa, zbaví vás bolestí a dokonca aj skrášli. Milovníčky dekorácii a ozdobenej domácnosti ocenia aj  jej dekoratíve využitie. Stačí len popustiť uzdu fantázii a pôsobivé dekorácie si dokážete vyrobiť aj sami.

čo obsahuje levanduľa

Levanduľa a jej účinky

Vôňa a chuť levandule sú vskutku úžasné, ale tie najväčšie účinky poskytuje nášmu zdraviu. Ktoré to sú?

  • Zmierňuje úzkosť a stres – prírodné organické zlúčeniny obsiahnuté v levanduli pomáhajú upokojiť telo a rovnako aj myseľ. Stačí siahnuť po levanduľovom čaji a dopriať si ho pred spánkom alebo v čase stresového vypätia, poprípade môžete rozdrviť levanduľu a jej listy medzi prstami a uvoľnenou esenciou si potrieť zápästia. Jej antioxidačné účinky znižujú hladinu stresových hormónov v organizme.
  • Pomáha riešiť problémy so spánkom – výskumy preukazujú, že ak pravidelne bojujete s nespavosťou alebo spánkovým apnoe, levanduľový čaj vám pomôže zrelaxovať a užiť si tak pokojný spánok. Okrem čaju si môžete levanduľu alebo levanduľový olej pridať do horúceho kúpeľa, vďaka ktorému sa zbavíte negatívnych myšlienok, a tým dosiahnete lepší spánok.
  • Protizápalové účinky a starostlivosť o pokožku – levanduľa je známa svojimi protizápalovými účinkami, preto určite uznáte aj sami, že je ideálna na ošetrovanie pokožky. Je nápomocná pri riešení chronických stavov ako je psoriáza, ekzém a akné.
  • Starostlivosť o vlasy – ak na sebe pozorujete nadmerné vypadávanie vlasov alebo kvalita vašich vlasov nie je to, čo bývala kedysi, tak vyskúšajte šampóny s obsahom levandule. Poprípade si môžete pripraviť odvar z levandule a použiť ho na oplach vlasov.

Sirup LEVANDUĽOVÝ

Levanduľa v gastronómii

Okrem toho, že levanduľu môžete použiť pre svoju krásu a zdravie, tak ju môžete pridať aj do svojich pokrmov, ktoré premení na hotové kulinárske umenie. Ak nechcete experimentovať s čerstvou levanduľou, tak vyskúšajte Naturprodukt Sirup LEVANDUĽOVÝ, ktorý je vytvorený v súlade s prírodou. Spracovaním si levanduľa uchovala svoje účinky preto je sirup obohatený o všetky jej účinky. Pochutnáte si na ňom?

Autor článku: Redakcia KAMzaKRASOU.sk   Zdroj foto: Shutterstock.com, KAMzaKRASOU.sk

Tlačiť článok

SPÄŤ NA ZOZNAM ČLÁNKOV