Kruhy a vačky pod očami: Prečo vznikajú a ako na ne?

Všetci vieme, že málo spánku má negatívny vplyv nielen na našu psychiku a fyzické zdravie, ale aj na krásu. Práve preto sa nedostatok spánku podpisuje aj pod vznik tmavých kruhov alebo vačkov pod očami. Ak nie ste ani vy zvyknutí vidieť v zrkadle, takto ráno, tmavé kruhy a opuchnuté oči, tak možno by ste mali začať počúvať svoje telo. Kruhy a vačky pod očami totižto môžu signalizovať aj zdravotné problémy. Poďme sa však pozrieť na to, prečo vznikajú a ako ich jednoducho odstrániť.

kruhy pod očami

Čo spôsobuje zmeny v okolí očí?

Existujú rôzne príčiny, ktoré majú za následok tvorbu tmavých kruhov a vačkov pod očami. A napriek tomu, že si mnoho ľudí myslí, že za to môže len nedostatok spánku a únava. Ale, vyvedieme vás z omylu. Okrem alkoholu a spomínanej únavy sú to aj choroby, ktoré sa podpisujú pod zmeny v očnom okolí. Kombinácia jemnej pleti a tenkej kože má tiež čosi spoločné s týmito zmenami.

  1. Genetika – každá DNA bunka je považovaná za najčastejšiu príčinu vzniku vačkou a kruhov pod očami. Zdedené tmavé kruhy sú väčšinou modrasté. Napríklad ľudia z ázijských a afrických oblastí majú gény, ktoré spôsobujú melanínový pigment okolo očí, čo ma za následok tvorbu spomínaných tmavých kruhov.
  2. Nezdravé návyky – už spomínaný alkohol spôsobuje dilatáciu krvných ciev a práve to spôsobuje viditeľnosť kruhov pod očami. Ale rovnako aj fajčenie zvýrazňuje tmavé kruhy, pretože nikotín narúša spánok, čo v konečnom dôsledku vedie aj k tvorbe vačkou pod očami.
  3. Absencia vitamínov a minerálov – nedostatok železa a vitamínu B12 spôsobuje tmavé kruhy, pretože vďaka ich nedostatku nedochádza k dostatočnému okysličovaniu tkanív, čo sa prejavuje práve v okolí očí. Dokonca ani vitamín K v tomto nie je nevinne. Jeho nedostatok totižto vedie k zhoršenému krvnému obehu v tele a teda aj k tvorbe vačkou pod očami.
  4. Alergie – milované obdobie všetkých alergikov, ktoré okrem kýchania, plného nosa a opuchnutých očí, prispieva k tvorbe tmavých kruhov pod očami – vďaka uvoľňovanému histamínu v organizme. K opuchom, respektíve k tmavým kruhom si počas alergie prispievame aj sami tým, že si trieme očí, čo môže spôsobiť pretrhnutie krvných ciev a zvýrazniť aj to, čo veľmi nechceme.
  5. Nadmerné vystavovanie sa slnečnému žiareniu – slnečná expozícia spôsobuje to, že pokožka v okolí očí veľmi rýchlo stmavne, pretože je tenká a náchylná na poškodenie.

očné okolie

Kedy navštíviť lekára?

Tiež si hovoríte, že prečo by ste kvôli tmavým kruhom alebo vačkom pod očami mali navštíviť lekára, keď ich viete jednoducho odstrániť prostredníctvom studených obkladov alebo zamaskovať korektorom? Tak hlavne preto, lebo môžu byť signálom závažnejšieho zdravotného problému, ako je napríklad ochorenie pečene. Preto, nech už robíte čokoľvek a tmavé kruhy alebo vačky vám nemiznú, tak je načase obrátiť sa na pomoc lekára.

Pharma Hyaluron Eye Care

Náš jednoduchý trik:

V tomto prípade máme aj my pre vás jedno riešenie! Ak vás trápia tmavé kruhy alebo vačky pod očami a neviete ich odstrániť, tak stavte na náš Hyaluron Eye Care – očný krém, ktorý hydratuje, zmierňuje vrásky a kruhy pod očami!

Autor článku: Redakcia KAMzaKRASOU.sk   Zdroj foto: Shutterstock.com, KAMzaKRASOU.sk

Tlačiť článok

SPÄŤ NA ZOZNAM ČLÁNKOV