Kedy už riasenka patrí do koša?

Mnoho ľudí si neuvedomuje, že rovnako ako potraviny podliehajú skaze a majú svoju minimálnu trvanlivosť a dátum spotreby, tak aj makeup a kozmetika má svoju dobu použiteľnosti. Okrem toho, že starý makeup nemusí byť voňajúci, nemusí mať už ani správnu konzistenciu a navyše môže byť škodlivý  a spôsobovať podráždenie pleti. Kedy už riasenka patrí do koša? Ako rozpoznať dátum spotreby kozmetických produktov?

Väčšina produktov má na svojom obale, respektíve etikete symbol otvorenej nádoby, ktorý udáva, ako dlho je možné daný produkt po otvorení používať. Avšak, nie na každom produkte, ktorý používame, sa takýto symbol nachádza. Čo s tým? Ako dlho môžeme používať krém, či riasenku?

parfem

Pleťový krém – 1 rok

Ak sa pleťový krém nachádza v krabičke bez akéhokoľvek dávkovača, tak prostredníctvom prstov si do krému prenášate baktérie, ktoré sa v ňom uchovávajú po dobu 6 až 12 mesiacov. Z tohto dôvodu nie je možné používať krémy oveľa dlhšie.

Parfumy – 2 roky

Ani Chanel N°5 nevydrží večne! Každé strieknutie parfumu na pulzné body nasáva vzduch, ktorý preniká do flakónika. Tento vzduch spôsobuje oxidáciu vône, ktorá je síce použiteľná, ale postupne mení svoju intenzitu a príjemnú vôňu. Preto, ak sa vám zdá, že po dlhej dobe váš parfum zmenil vôňu, tak je načase sa s ním rozlúčiť.

Mascara med

Riasenka – 3 mesiace

Zatiaľ, čo mnoho produktov dekoratívnej kozmetiky vám vydržia zopár rokov – napr. lícenka a očné tiene 2 roky, makeup a rúž na pery 1 rok, tak riasenka je v tomto výnimkou. Tú je potrebné vymeniť po 3 mesiacoch používania.

Riasenka je totižto ideálnym miestom pre baktérie, ktoré sa do nej dostávajú po každom použití. Navyše, jej každodenné otváranie a zatváranie naťahuje do nej vzduch, ktorý ju vysúša, preto sa ľahko môže stať, že vám nevydrží ani dané 3 mesiace.

Mnoho z nás však využíva čiernu farbu, ktorú si môžete kúpiť v drogérii a naplniť ňou riasenku a to len preto, že má skvelú kefku, ktorá vytvára ideálny vzhľad rias. Avšak, oční lekári varujú a neodporúčajú takéto predlžovanie životnosti riasenky. Spomínané baktérie totižto môžu spôsobiť infekcie, ktoré si zavediete do očí.

Ak chcete z riasenky vyťažiť maximum, tak siahnite po MASCARA med, ktorá obsahuje moderný komplex účinných látok. Mascara riasy každým použitím tónuje na čierno a intenzívne ich ošetruje. Navyše, podporuje ich rast!

 

Autor článku: Redakcia KAMzaKRASOU.sk   Zdroj foto: Shutterstock.com, KAMzaKRASOU.sk

Tlačiť článok

SPÄŤ NA ZOZNAM ČLÁNKOV