Kedy prvý krát navštíviť s dieťaťom zubára?

Rodičia častokrát tápajú v tme a hlavne v otázkach týkajúcich sa svojich detí. Častým problémom tiež býva odpoveď na otázku: Kedy prvý krát navštíviť s dieťaťom zubára? Mali by ste počkať, kým mu nenarastú všetky zúbky alebo navštíviť zubára až vtedy, keď nastane nejaký problém?

Odborníci sa zhodujú v tom, že prvá návšteva dieťaťa by mala byť vtedy, keď mu narastie prvý zúbok. No pravdou však je, že prinútiť niekoľko mesačné dieťa, aby otvorilo ústna neznámej osobe, ktorá sa mu bude pozerať na perličky, je takmer nemožné. Práve preto sa stomatológovia zhodujú, že prvá návšteva dieťaťa u zubára by mala byť najneskôr do druhého roku života.

dieťa v zubárskom kresle

Prvá návšteva a hneď oprava zubov?

Mnohí dospelí majú traumu zo zubárov. Vždy, keď sa blíži deň jeho návštevy, mnohí z nás pociťujú nevoľnosť spojenú s ďalšími žalúdočnými problémami. Kde sa však táto trauma vzala? Jednoducho z detstva, kedy mnohí z nás zažili nepríjemnú situáciu u zubárov. Práve preto, takáto prvá návšteva zubára s dieťaťom by nemala byť vtedy, keď je nejaký problém. Prvá návšteva zubára s dieťaťom je určená len na založenie zubnej karty, preskúmanie prostredia a oboznámenie sa s nástrojmi.

Takouto prvou návštevou u zubára získate 3 veci:

  1. Dieťa sa oboznámi s personálom a prostredím neohrozujúcim spôsobom, čím sa buduje dôvera
  2. Dieťa sa oboznámi zo základnými frázami, ktoré sa využívajú v zubárskom žargóne
  3. Lekár urobí rýchle vyšetrenie, počas ktorého skontroluje ďasná dieťaťa, čeľusť a zhryz

Okrem toho vás zubár naučí základy správnej starostlivosti o detské zúbky a nechá vám priestor na akékoľvek otázky ohľadom zúbkov vašich detí. Následne, je ideálne s dieťaťom navštevovať zubného lekára 2-krát ročne (máme zákonom danú preventívnu prehliadku u detí každých 6 mesiacov), kde pri každej návšteve zubár pridá krok navyše, aby sa vaše dieťa oboznámilo s ďalšími úkonmi. Napríklad, pri druhej návšteve môže zubár spočítať všetky zuby vášho dieťaťa, vyčistiť ich leštiacou pastou a pod.

starostlivosť o detské zúbky

Ako sa pripraviť na návštevu zubára?

Možno to beriete ako samozrejmosť, no možno patríte k tým, ktorí nechcú svojim deťom spôsobovať traumu a rozrušovať ich. Preto na takúto prvú návštevu zubára by ste sa mali dôsledne pripraviť!

  • Naplánujte návštevu vopred – vyberajte čas návštevy na základe toho, ako funguje vaše dieťa. Tesne pred obedom môže byť mrzuté, skoro ráno zase unavené,… vytipujte čas, kedy je vaše dieťa v najväčšej pohode – kedy mu nič nechýba
  • Dôsledne vyberte čas – ako sme písali, tesne pred obedom môže byť mrzuté, pretože bude hladné. Tesne po obede môže mať plné bruško, čo ho môže celkom unaviť.
  • Čisté zúbky – nezabúdajte na to, že k zubárovi sa chodí s umytými zúbkami. Preto aj pred prvou návštevou zubára s vašim dieťaťom nezabudnite, že by vaša ratolesť mala mať vyčistené zúbky. Najideálnejšie detskou zubnou pastouzubnou kefkou.

Autor článku: Redakcia KAMzaKRASOU.sk   Zdroj foto: Shutterstock.com, KAMzaKRASOU.sk

Tlačiť článok

SPÄŤ NA ZOZNAM ČLÁNKOV