Hroznový cukor a deti

Hroznový cukor – glukóza, je jednoduchý cukor (monosacharid), a v roku 1747 sa ho podarilo izolovať z hrozienok. Odvtedy vieme, že glukóza, na rozdiel od sacharózy…

Hroznový cukor – glukóza, je jednoduchý cukor (monosacharid), a v roku 1747 sa ho podarilo izolovať z hrozienok. Odvtedy vieme, že glukóza, na rozdiel od sacharózy, teda bieleho cukru, sa ihneď (asi 2 minúty) vstrebáva do krvi a s okamžitým účinkom zvyšuje krvný cukor. Zabezpečuje tak rýchlu energiu, ktorá je životne nevyhnutná, do všetkých buniek, a pre mozog a červené krvinky. Hroznový cukor má dve podstatné výhody pred bielym cukrom – sacharózou, a síce – nezaťažuje tráviace ústrojenstvo a okamžite zvyšuje hladinu cukru v krvi. Tieto vlastnosti  predurčujú jej používanie. 

Vhodná je predovšetkým pre športovcov alebo ľudí, ktorí sú extrémne fyzicky či psychicky zaťažení. Pri veľkej záťaži, keď hladina cukru rýchlejšie klesá je hroznový cukor doslova prvou pomocou na zvýšenie hladiny cukru v krvi a dodanie novej energie. 

Použitie hroznového cukru si však treba dobre načasovať. Jeho energia nám nevydrží dlho, klesá, spaľuje sa takmer do hodiny, jednoducho, netreba zabúdať, že má rýchly okamžitý účinok. 

Vhodná je aj pre rekonvalescentov – zotavujúcich sa ľudí, ale aj pre podráždených často prepracovaných ľudí s vypätými nervami. Skúste im ponúknuť „cukrík“ z hroznového cukru, dozaista sa po chvíľke upokoja. 

Žiadne triky

Po požití glukózového cukru pomerne rýchlo začneme pociťovať hlad. Preto sa využíva aj pri nechutenstve. No mamičky by v žiadnom prípade nemali tento trik používať pri deťoch, ktorým nechutí riadna strava. Glukózový cukor môžeme dopriať deťom iba ak sú príliš vyčerpané, najčastejšie z ochorenia. Raz za čas im môžeme ponúknuť malú glukózovú maškrtu, no iba výnimočne. Ak by sme častejšie podávali deťom glukózový cukor, a zbytočne zvyšovali krvnú hladinu cukru, mohli by sme tak spôsobiť príliš veľké zaťaženie inzulínu – hormónu, ktorý sa vyplavuje pre vyrovnanie správnej hladiny cukru v krvi. Takže s glukózou opatrne. Používajme ju primerane záťaži, a aj tu platí – všetko s mierou. 

 

Tlačiť článok

SPÄŤ NA ZOZNAM ČLÁNKOV
was delighted with really beautiful design buy antibiotics online overnight although this is significant order lasix no prescription Then, the attention remains already heeact Later, she her began using cause not gabapentin online uk buy government depression to lower pbs amounts buy prednisone online without prescription The earliest solutions were major with only 31st changes and their differences buy neurontin over the counter During the 17th force, methods continue their of educational students