Horčík: Prečo je nenahraditeľným minerálom v tele?

Horčík zohráva hlavnú úlohu vo viac ako 300 enzymatických reakciách v tele, vrátane metabolizmu potravy, syntézy mastných kyselín a bielkovín a prenosu nervových impulzov. Ľudské telo obsahuje približne 25 gramov horčíka, z ktorého 50 až 60 % sa ukladá do kostrového systému. Zvyšok je prítomný vo svaloch, mäkkých tkanivách a telesných tekutinách.

Máte pocit, že sme začali veľmi zhurta? Možno áno, ale už tieto fakty naznačujú, že horčík je nesmierne dôležitým minerálom pre náš organizmus a hlavne naše zdravie. Ako teda vplýva na naše zdravie a prečo ho telu dopĺňať?

najlepšie zdroje horčíka

Čo je magnézium?

Horčík, teda magnézium, je kľúčový minerál, ktorý naše telo potrebuje pre udržanie celkového zdravia. Je jedným z najdôležitejších minerálov, ktorý pomáha absorbovať vápnik v ľudskom tele a zohráva dôležitú úlohu pri vytváraní a posilňovaní kosti, a rovnako aj zubov.

Zdroje horčíka – ako ho telu doplniť?

Medzi prírodné zdroje horčíka patrí hlavne zelenina (listová zelenina, paradajky, sladké zemiaky), strukoviny, zrná, semená a orechy, ale aj ryby, čokoláda (kvalitná) a mliečne výrobky. Horčík však telu môžete dopĺňať aj prostredníctvom vitamínových doplnkov, ako je MaxiMag forte 375 + B6 šumivé tablety, ktorý pomáha znižovať vyčerpanie a únavu, prispieva k rovnováhe elektrolytov, správnemu fungovaniu nervového systému a svalov, normálnej psychickej funkcii, udržaniu zdravých kostí a zubov.

čo spôsobuje chuť na čokoládu

Príznaky nedostatku horčíka

Keď ste pod stresom, vaše telo má tendenciu rýchlo vyčerpať zdroje horčíka. Jedným veľmi častým a možno netradičným príznakom jeho nedostatku je šialená chuť na čokoládu. Ak máte neodolateľnú chuť na čokoládu môže to byť z dôvodu nedostatku horčíka, pretože práve kvalitná čokoláda obsahuje tento základný minerál.

Medzi ďalšie príznaky patrí bolesť v krku a bolesť chrbta, úzkosť, únava, migréna, svalová slabosť, kŕče, strata chuti do jedla, zvracanie, nevoľnosť, nespavosť, srdcová arytmia, hnačka,…

ako zmierniť svalové kŕče

Účinky horčíka na ľudský organizmus

  • Zmierňuje zápchu – horčík je rýchlym prostriedkom na liečbu zápchy. Má mierne laxatívne účinky, a to tak, že pomáha uvoľniť črevné svaly, a tým pomáha vytvoriť bezproblémový prechod čriev.
  • Lieči migrénu a bolesť hlavy – častokrát sa nedostatok horčíka v tele prejavuje bolesťou hlavy. Preto tí, ktorí trpia častými migrénami, by mali vsadiť na zvýšenie hladiny horčíka v tele. Dokonca výskumy naznačujú, že horčík pomáha znížiť alebo predísť vzniku migrény a bolesti hlavy.
  • Zmierňuje PMShorčík najmä v kombinácii s vitamínom B6, môže pomôcť zmierniť príznaky predmenštruačného syndrómu (PMS), ako je nespavosť, nadúvanie, prírastok hmotnosti, opuch nôh atď.
  • Zmierňuje kŕče – horčík pomáha liečiť bolesti chrbta a to tak, že pomáha uvoľňovať chrbtové svaly a svalové napätie. Avšak, čo je najdôležitejšie a prečo ho mnoho ľudí užíva sú svalové kŕče. Ak patríte k tým, ktorí sa v noci prebúdzajú s kŕčmi v nohách, tak doplňte vášmu telu horčík. Ten v tomto prípade pôsobí ako liek na chronické problémy s kŕčmi.

Autor článku: Redakcia KAMzaKRASOU.sk   Zdroj foto: Shutterstock.com, KAMzaKRASOU.sk

Tlačiť článok

SPÄŤ NA ZOZNAM ČLÁNKOV