Hlavné chyby v starostlivosti o problematickú pleť s akné

Z nejakého nevysvetliteľného dôvodu koluje medzi ľuďmi mýtus, podľa ktorého sa akné tvorí len u pubertiakov. Teda, že akné je záležitosťou len násťročných. Myšlienka, že nepekne vyzerajúce vyrážky budú s vami tráviť čas len na strednej, poprípade na vysokej škole je upokojujúca, ale neplatná. Za opakovane vznikajúcimi vyrážkami vďačíme niečomu úplne inému. Poznáme najčastejšie chyby v starostlivosti o problematickú pleť, vďaka ktorým aj vy môžete ešte stále bojovať s pupienkami.

Liečba akéhokoľvek druhu akné môže byť zložitá a časovo náročná. Existuje nespočetné množstvo tipov a trikov, vďaka ktorým môžete dostať akné pod kontrolu. Avšak zabúdame na úplne jednoduchú a banálnu vec, akou je dôkladná a premyslená starostlivosť o pleť. Poďte sa teda spolu s nami pozrieť na najväčšie chyby v starostlivosti o aknóznu pleť!

aknózna pleť

  1. Nedostatočná liečba akné

Na akúkoľvek liečbu naša pokožka reaguje veľmi pomaly. Aj keď v prípade akné platí, že sa objaví pomerne rýchlo a v tú najnevhodnejšiu chvíľu, potrebuje čas na liečenie. Liečba zvyčajne trvá od 6 do 12 týždňov. Preto je pri používaní cielenej starostlivosti dôležité vytvoriť si bežnú rutinu a to aj v prípade, že pozorujete zlepšenie stavu svojej pleti. Dokonca je možné, že na začiatku liečby dôjde k výraznému zhoršeniu stavu vaše pleti, pretože sa jedná o zápal, ktorý môže mať akýkoľvek priebeh.

  1. Používanie veľkého množstva produktov naraz

Tiež ste sa teraz zamysleli nad svojou starostlivosťou o akné? Asi ste nespravili správne, ak ste po 3 dňoch používania jedného krému presedlali na iný, pretože ste nevideli žiaden pokrok v zlepšení pleti. Čo teda v prípade, ak skúšate jeden produkt od druhého? Jednoducho povedané, môže dôjsť k podráždeniu pokožky, čo v konečnom dôsledku nebude mať pre vás žiaden pozitívny prínos. Dokonca sa môže stať, že aknózne lézia sa zväčšia a vytvoria sa po nich pigmentové škvrny.

Prečo nevytláčať akné?

  1. Vytláčanie pupienkov a čiernych bodiek

Platí, že by sme sa tváre nemali dotýkať našimi rukami. A v prípade aknóznej pleti to platí dvojnásobne. Áno, ten biely pupienok je frustrujúci, no ak sa ho rozhodnete „zlikvidovať“, tak si môžete viac uškodiť. Takéto neodborné odstraňovanie pupienkov predlžuje dobu hojenia a zvyšuje riziko zjazvenia. Dokonca sa pupienky môžu roztiahnuť po celej tvári a viesť k väčšiemu opuchu a sčervenaniu.

  1. Nepoužívanie produktov po doliečení

Častokrát sa stáva, že po vyliečení akné zo dňa na deň prestávame používať produkty, ktoré sme používali na jeho liečbu. No je to obrovská chyba! Najlepšie je postupne vysádzať používanie liekov, ale aj krémov. Teda, ak ste nejaký krém používali 2-krát denne, tak to postupne znižujte a používajte raz denne, potom každý druhý deň a po čase ho prestaňte používať úplne. Zápalové procesy sú v pokožke úplne bežné, preto aj v prípade akné je možné, že sa po niekoľkých týždňoch od jeho vyliečenia môže opäť vrátiť. Ak chcete teda svoju pokožku udržať bez nedokonalostí, tak pokračujte v pravidelnom používaní aspoň jedného produktu vhodného na používanie pri akné.

Autor článku: Redakcia KAMzaKRASOU.sk   Zdroj foto: Shutterstock.com, KAMzaKRASOU.sk

Tlačiť článok

SPÄŤ NA ZOZNAM ČLÁNKOV