Druhy pigmentových škvŕn: Prečo vznikajú a ako sa prejavujú?

Všetci chceme mať dokonalú pokožku – v perfektnom stave, mlado vyzerajúcu a to bez ohľadu na to, aký život vedieme. Ale v prípade, že nás prekvapia pigmentové škvrny na tele, až tak dokonalo naša pokožka vyzerať nebude. Nech už sa akokoľvek staráte o svoju pokožku, tvorba pigmentových škvŕn je podmienená inými faktormi. Táto zmena sfarbenia kože je častým dôsledkom vystavenia pokožky UV žiareniu, hormonálnych zmien, genetiky, liekov, tehotenstva, či dokonca aj nesprávnym používaním prípravkov na starostlivosť o pokožku. Druhy pigmentových škvŕn – aké poznáme a ako ich odstrániť?

starecké škvrny

Druhy pigmentových škvŕn

Mnohí si myslia, že pigmentácia pokožky odkazuje na tmavé škvrny na tvári. V skutočnosti však existuje viac ako jeden druh pigmentácie kože, ktorý sa odlišuje svojim tvarom, veľkosťou a sfarbením.

  • pehy – áno, tie mnohými nenávidené, ale inými milované bodky na tvári, ktoré aktuálne pridávajú na príťažlivosti každej žene! Sú to zhluky škvŕn, ktoré sa objavujú väčšinou na nose a na líčkach hlavne v mladom veku. Sú ploché, kruhovité a sú podmienené genetikou.
  • slnečné škvrny – sú to tmavé škvrny spôsobené nadmerným vystavovaním sa slnečnému žiareniu, ktoré spôsobuje produkciu melanínu, ktorý sa po rokoch začína usádzať na povrchu kože v samostatných zhlukoch. Vytvárajú sa hlavne na lícach, nose a čele. Ale sú bežne viditeľné aj na rukách a dekolte.
  • starecké škvrny – tie sú často zamieňané s pojmom slnečné škvrny, avšak v skutočnosti ide o škvrny, ktoré sú výsledkom bunkového odpadového pigmentu – ten je úplne iný ako melanín. Samotné hromadenie bunkového odpadu prichádza s vekom, preto sa tieto škvrny označujú ako starecké, ktoré majú žlté alebo hnedé sfarbenie.
  • pozápalová pigmentácia – táto pigmentácia kože je spôsobená zápalom pokožky. Ide napríklad o pigmentáciu, ktorá je spôsobená cystickým akné alebo vyrážkami, chemickými peelingami, kozmetickými ošetreniami (mikrodermabrázia, IPL, lasery) a pod. Tento druh hyperpigmentácie sa môže vyskytnúť na akomkoľvek type pokožky, avšak najčastejšie na pokožke s tmavším podtónom.
  • melazma – ide o hormonálne indukovanú pigmentáciu, ktorá sa vyskytuje u tehotných žien. Táto zmena farby pokožky je teda spôsobená tehotenstvom, ale aj antikoncepčnými tabletkami, dysfunkciou štítnej žľazy, ale pozor – aj stresom. Pigmentácia je zväčša symetrická s jasne definovanými hranami. Vyskytuje sa na čele, lícach, nose, brade, rukách a ramenách.

Redupetin

Prečo dochádza k pigmentácii pokožky

Aj vám sa každý deň objavujú nové a nové pigmentové škvrny a tie staré tmavnú, a to bez akejkoľvek príčiny? Tak ako sme písali je to v dôsledku akumulácie pigmentu, melanínu, v našej pokožke, čo postupne vedie k vzniku nových pigmentových škvŕn. Táto produkcia melanínu je ovplyvnená hlavne slnečným žiarením, preto by ste nikdy nemali podceňovať slnečnú ochranu.

Ak vám tieto tmavé škvrny, takpovediac lezú na nervy a máte pocit, že vám uberajú na kráse, tak zúfať nemusíte, pretože je tu Redupetin! SIB REDUPETIN Pleťový krém na redukciu pigmentových škvŕn a SIB REDUPETIN Špeciálny krém na redukciu pigmentových škvŕn obsahujú kombináciu účinných látok, ktorá pôsobí cielene a viditeľne zosvetľuje postihnuté miesta.

Autor článku: Redakcia KAMzaKRASOU.sk   Zdroj foto: Shutterstock.com, KAMzaKRASOU.sk

Tlačiť článok

SPÄŤ NA ZOZNAM ČLÁNKOV