Čo keď fajčiara trápi hlienovitý kašeľ?

Keď fajčíte či už cigarety, cigary, alebo akékoľvek „zdravšie“ alternatívy, vdychujete do svojho organizmu, a to predovšetkým do pľúc, množstvo chemických zložiek. Tieto chemikálie uviaznu v hrdle a pľúcach, pričom spôsobujú hlienovitý kašeľ. Ten je prirodzeným spôsobom, prostredníctvom ktorého sa telo snaží vyčistiť dýchacie cesty a odstrániť všetky toxíny.

Fajčenie môže spôsobiť chronický kašeľ, dýchavičnosť a prítomnosť hlienu v krku. Taký fajčiarsky kašeľ môže byť mokrý a produktívny. Pri kašli fajčiari zväčša vykašliavajú hlien, ktorý dráždi ich pľúca. Čo s tým? Ako žiť s fajčiarom a nezblázniť sa z jeho ustavičného kašľania počas celého dňa a chrápania v noci?

kašeľ u fajčiarov

Fakty o fajčiarskom kašli

  • Nie všetci fajčiari trpia fajčiarskym kašľom.
  • Kašeľ môže viesť ku vzniku ďaleko vážnejších zdravotných problémov, ako je napríklad bronchitída.
  • Najúčinnejšou liečbou tohto kašľa je vzdať sa fajčenia.

Najčastejšie symptómy fajčiarskeho kašľa

V počiatočnom štádiu býva kašeľ suchý. V neskorších štádiách sa môže začať vytvárať hlien (ide o tzv. mokrý a produktívny kašeľ), ktorý môže byť:

  • bezfarebný
  • žlto-zelený
  • biely

Ďalšie pridružené príznaky fajčiarskeho kašľa sú:

  • praskajúci zvuk pri dýchaní
  • dýchavičnosť
  • bolesť v hrudi
  • sipot

Pri tomto kašli platí, že fajčiari majú tendenciu najčastejšie kašľať ráno po prebudení. Je to v podstate prvá vec, čo vykonajú, keď sa prebudia, no počas dňa sa to zlepšuje. Je to preto, lebo počas noci sa v organizme usádzajú všetky toxíny a chemikálie a ráno sa bunkové organely, nazývané cílium, snažia všetky tieto toxíny z tela odstrániť.

Sirup pre fajčiarov

Čo pomáha pri hlienovitom kašli u fajčiara?

Pre fajčiarov je k dispozícii celý rad ošetrení a možností, ktoré im pomôžu vyčistiť pľúca a zlepšiť tak kvalitu života. Určite je vám jasné, že najlepším spôsobom, ako sa zbaviť kašľa, je prestať fajčiť. Ak ale patríte k dlhoročným fajčiarom, pre ktorých je cigaretka akousi drogou, tak vyskúšajte aj iné účinné spôsoby.

V prvom rade odporúčame vypiť 6 – 8 pohárov vody denne, aby sa hlien vo vašom hrdle rozpustil. Počas spánku majte hlavu vo vyvýšenej polohe, aby sa hlien nehromadil vo vašom krku. Cvičte, pretože cvičením uvoľňujete hlien a uľahčujete tak jeho vykašliavanie.

V poslednom rade môžete siahnuť po rôznych pastilkách, sirupoch alebo žuvačkách, ktoré sú určené špeciálne pre potreby fajčiarov. Dr. Theiss sirup pre fajčiarov prináša pomoc pre fajčiarov, a to vďaka cenným látkam, ako je lišajník islandský, medovka a rumanček. Má sviežu príchuť a prináša úľavu pre hrdlo a dýchacie cesty.

Autor článku: Redakcia KAMzaKRASOU.sk   Zdroj foto: Shutterstock.com, KAMzaKRASOU.sk

Tlačiť článok

SPÄŤ NA ZOZNAM ČLÁNKOV