Čo je to svalová horúčka a ako si s ňou poradiť

Určite ste sa už s pojmom svalová horúčka stretli. A aj keď nie vy osobne, tak ste už o nej čo-to určite počuli. K svalovej horúčke dochádza vtedy, keď nastáva poranenie svalov, a to buď v dôsledku jeho natiahnutia alebo pretrhnutia svalových vlákien. A k tomu dochádza najmä vtedy, keď sú svaly unavené alebo sú nadmerne zaťažované.

Čo je však zaujímavé, tak k svalovej horúčke môže dôjsť aj v dôsledku bežných denných činností, ktoré môžu spôsobiť nadmerné napätie svalov – náhle a rýchle zdvíhanie, šport a pod. Najčastejšie svalovú horúčku, alebo inak povedané svalovku či svalovicu, môžeme pociťovať v dolnej časti chrbta, krku, na ramenách alebo stehnách. Svalovka, ako je každému jasné, sa prejavuje najmä bolesťou alebo modrinami, ktoré sa môžu objaviť na pokožke.

svalovica

Svalová horúčka

K svalovej horúčke dochádza vtedy, keď človek vykonáva nadmernú fyzickú aktivitu. No čo je v tomto prípade pozitívne, tak svalová horúčka pominie v priebehu niekoľkých dní. Dokonca si môžete sami dopomôcť k jej zmierneniu a rýchlejšiemu zotaveniu svalov. V tomto prípade však treba rozlišovať medzi svalovou horúčkou, ktorá vzniká v dôsledku natrhnutia svalov, respektíve svalových vlákien a medzi celkovým roztrhnutím svalov.

Kým v prvom prípade svalovka sama pominie, v prípade roztrhnutého svalu vám pomôže len skúsený chirurg.

Svalovka sa najčastejšie prejavuje:

  • svalovými kŕčmi,
  • svalovou bolesťou,
  • opuchom,
  • ťažkosťami pri pohybe,
  • podliatinami atď.

ako zmierniť svalovicu

Ako liečiť svalovú horúčku?

Aj keď si svalovka ako taká nevyžaduje lekárske ošetrenie, je potrebné dopriať svalu dostatok času na zotavenie a regeneráciu. Samozrejme, aj vy sami môžete prispieť k jeho rýchlejšej regenerácii, a to prostredníctvom domácich trikov, ktoré na svalovku zaručene pomáhajú.

  • Odpočinok – doprajte si relax a oddych na to, aby ste sa čo najskôr zbavili svalovice.
  • Ľad – zabaľte do uteráka ľadovú kocku a priložte na svaly po dobu 10 až 15 minút. Chladivý obklad pomáha zmierniť opuch a tým aj svalovku.
  • Zdvihnite končatiny – ak máte svalovicu, tak ďalšou možnosťou ako sa jej zbaviť, je zodvihnúť končatinu do vzduchu. Takouto maličkosťou prispejete k zmierneniu opuchu.

Buďte mobilní s Allga San Mobil gélom

Ak ste vyskúšali všetky možné triky, no svalová horúčka sa vás akosi drží a nechce vás opustiť, tak siahnuť môžete aj po ďalších špeciálnych pomôckach. V tomto prípade máme na mysli špeciálny gél, ktorý je určený na masáž svalov a kĺbov pri svalovej horúčke. Allga San Mobil Gel Intensiv stačí v malom množstve vmasírovať do namáhaných svalov a užívať si voľnosť a ľahkosť končatín.

Autor článku: Redakcia KAMzaKRASOU.sk   Zdroj foto: Shutterstock.com, KAMzaKRASOU.sk

Tlačiť článok

SPÄŤ NA ZOZNAM ČLÁNKOV