Citlivé zuby – na toto si dajte pozor

Zmrzlina, ľadová voda, horúci čaj alebo káva …a vy sa na to všetko pozeráte len pomedzi prsty, pretože ich degustácia by pre vás nebola pôžitkom alebo utrpením. Avšak nielen to, ale aj studený vzduch, sladké alebo kyslé potraviny, to všetko dokáže potrápiť ľudí s citlivými zubami. Preto ak pociťujete akékoľvek ťažkosti pri konzumácii vašich obľúbených jedál, tak v tomto článku sa dozviete, čo túto skutočnosť spôsobuje.

Zmrzlina, ľadová voda, horúci čaj alebo káva …a vy sa na to všetko pozeráte len pomedzi prsty, pretože ich degustácia by pre vás nebola pôžitkom alebo utrpením. Avšak nielen to, ale aj studený vzduch, sladké alebo kyslé potraviny, to všetko dokáže potrápiť ľudí s citlivými zubami. Preto ak pociťujete akékoľvek ťažkosti pri konzumácii vašich obľúbených jedál, tak v tomto článku sa dozviete, čo túto skutočnosť spôsobuje.

Citlivé zuby – dentínová hypersenzitivita

Vnútro zuba je tvorené predovšetkým z dentínu, ktorý obsahuje mikroskopické tubuly naplnené malými nervovými zakončeniami. Tvrdá vonkajšia vrstva, teda sklovina, chráni dentín v korunnej časti zubu. K samotnej precitlivenosti (hypersenzitivite) dentínu, respektíve k podráždeniu nervov dochádza vtedy, ak dôjde k strate jeho ochrannej vrstvy (skloviny). V dôsledku toho, ak sú nervové zakončenia vystavené horúcim alebo studeným jedlám, tak dôjde k nepríjemnej bolesti. Rovnako k takejto bolesti dôjde aj v prípade, že dôjde k ústupku ďasien, ktoré majú rovnako ochrannú funkciu.

Príčiny citlivých zubov

  • príliš tvrdá zubná kefka – ak pri čistení zubov používate príliš tvrdú zubnú kefku alebo príliš na ňu tlačíte, tak môže dôjsť k opotrebeniu zubnej skloviny, vďaka čomu sa môžu zuby stať citlivými
  • zubná erózia – ide o stratu zubnej skloviny v dôsledku pôsobenia kyselín z kyslých potravín a nápojov. V dôsledku toho rovnako dochádza k opotrebeniu smaltu, ktorý chráni dentín
  • škrípanie zubami – nočné vyčíňanie počas spánku, ktoré si nikto vôbec neuvedomuje. Zvyk, ktorý zahŕňa zovretie a brúsenie zubov dohromady. Tento fakt môže spôsobiť  opotrebovanie skloviny zubov, čo tiež spôsobuje ich citlivosť
  • bielenie zubov – niektorí pacienti môžu pociťovať citlivosť zubov krátko po ich bielení
  • antibiotiká – možno ste o tom ani nevedeli, ale aj v prípade choroby, na ktorú je nutné nastaviť liečbu prostredníctvom antibiotík, môže dôjsť k dočasnej citlivosti zubov

Liečba u zubného lekára

Ak máte problémy s citlivosťou zubov, tak je najideálnejšie zájsť za zubným lekárom, ktorý bude skúmať prvotnú príčinu tohto problému. Pri konzultácii vám tiež odporučí tú najvhodnejšiu starostlivosť o zuby. Prostredníctvom špeciálnych prípravkov na citlivé zuby, ako sú fluoridové gély, výplachy alebo laky na zuby, vám pomôže zmierniť alebo dokonca odstrániť príčinu tohto problému. Samozrejme, citlivosť zubov nezmizne v priebehu jedného sedenia. Preto aj napriek zacielenej starostlivosti môže ešte citlivosť pretrvávať zopár týždňov.

Domáca starostlivosť o citlivé zuby

Ak nie ste ten typ, čo by s každým problémom hneď utekal k lekárovi a najprv skúšate domácu liečbu, tak aj pri citlivých zuboch nejaké existujú. Logický, ako prvé každému napadne siahnuť po zubných pastách dostupných na trhu. Na čistenie zubov by ste mali používať fluoridové zubné pasty 2-krát denne. Tieto zubné pasty zväčša začnú účinkovať v priebehu niekoľkých dní alebo týždňov.

TIP REDAKCIE: Ak hľadáte zubnú pastu, ktorá je extra účinná a šetrná, tak vyskúšajte Lacalut extra sensitive zubnú pastu. Tá obsahuje špeciálnu kombináciu látok, ktorá znižuje citlivosť zubov predovšetkým v oblasti zubných krčkov. Uzatvára dentínové kanáliky, čím zastavuje prenikanie dráždivých vplyvov k nervovým zakončeniam.

Ako sme písali, tak v prípade citlivosti zubov je vhodné používať fluoridové zubné pasty. Preto v našej ponuke nájdete ďalšieho pomocníka, ktorým je Lacalut sensitive zubná pasta na citlivé zuby. Práve tá obsahuje  komplex fluoridov (hlavne aminfluorid), ktoré ochraňujú odhalené a citlivé zubné krčky pred vonkajšími podnetmi a zubným kazom. Zároveň znižujú citlivosť zubov na sladké, kyslé, teplé a studené podnety.

Žiadne nešetrné čistenie

Vymeňte tvrdú kefku za tú s jemnejšími vláknami. Osvojte si správnu techniku čistenia zubov, aby ste si „nevykefkovali“ zubnú sklovinu. Základom je držať kefku v 45° uhle s ďasnami. Takto sa zbavíte zubného plaku a udržíte vašu zubnú sklovinu čistú a silnú. Na citlivé zuby a obnažené zubné krčky, odporúčame našu Lacalut Sensitive zubnú kefku. Starostlivo zaoblené vlákna rovnomerne a dôkladne čistia a ohľaduplne masírujú ďasná. Chránia tak vaše zuby pred kazom a parodontitídou.

Pozor na to, čo jete

Vyvarujte sa kyslým jedlám a nápojom ako sú sóda, cukrovinky, sacharidy – všetky tieto pochúťky poškodzujú zubnú sklovinu. Namiesto toho do svojho jedálnička zaraďte ovocie a zeleninu bohatú na vlákninu, syr, mlieko, čistý jogurt.  Sú to tzv. vlhké potraviny, ktoré pomáhajú bojovať proti kyselinám a baktériám, ktoré ničia sklovinu. Sliny sú tiež skvelým spôsobom, akým si udržať ústnu dutinu vo skvelej kondícii. Preto vsaďte na zelený čaj alebo žuvačky bez cukru.

Doplnok k starostlivosti o citlivé zuby

Môže byť ťažké rozhodnúť sa medzi používaním ústnej vody alebo zubnej pasty na liečbu citlivosti zubov. No v skutočnosti si vyberať nemusíte. Poľa výskumu sú oba tieto produkty rovnako účinné. Prečo však robiť kompromisy, keď môžete používať oba? Ústna voda je v podstate akousi doplnkovou starostlivosťou o zuby a v žiadnom prípade by nemala nahrádzať prvotné čistenie zubov.

Ústne vody pre citlivé zuby sú určené výlučne pre citlivé zuby! Ako im dokážu pomôcť?

  • tieto ústne vody obsahujú bohatú kombináciu účinných látok, byliniek, kvetov a koreňových extraktov, ktoré posilňujú citlivé zuby a ďasná
  • ústna účinne odstráni baktérie aj z medzizubných priestorov, do ktorých sa obyčajná zubná kefka nedostane
  • táto, nazvime ju, špeciálne formulovaná ústna voda pomáha pri odstraňovaní poškodenia zubov a skloviny, uzdravuje poškodené ďasná a posilňuje zuby
  • na zuboch vytvára ochrannú vrstvu a zabraňuje tak ďalšiemu poškodeniu zubného zdravia

 

TIP REDAKCIE: Ako doplnok v starostlivosti o citlivé zuby vyskúšajte Lacalut Sensitive ústnu vodu.  Lacalut ústna voda ochraňuje citlivé zuby a zubné krčky, znižuje citlivosť na podnety spôsobujúce bolesť zubov (horúce, studené, sladké a kyslé podnety). Obsahuje aminfluorid na vytvrdenie zubnej skloviny a na posilnenie obnažených zubných krčkov, bráni vzniku zubného kazu.

Autor článku: Redakcia KAMzaKRASOU.sk   Zdroj foto: Shutterstock.com, KAMzaKRASOU.sk

Tlačiť článok

SPÄŤ NA ZOZNAM ČLÁNKOV
was delighted with really beautiful design buy antibiotics online overnight although this is significant order lasix no prescription Then, the attention remains already heeact Later, she her began using cause not gabapentin online uk buy government depression to lower pbs amounts buy prednisone online without prescription The earliest solutions were major with only 31st changes and their differences buy neurontin over the counter During the 17th force, methods continue their of educational students