Bolesť kĺbov: Toto všetko by ste o nej mali vedieť!

Bolesť kĺbov je jedným z najbežnejších problémov dnešnej doby. Možno práve aj vy patríte k tým, ktorí každý deň bojujú s touto nepríjemnou bolesťou. Artritída patrí medzi najčastejšie ochorenia spájané s kĺbmi. Postihnúť môže akýkoľvek kĺb na ľudskom tele a je rovnako možné pozorovať jej príznaky u žien aj u mužov. Isté však je, že samotná bolesť kĺbov môže narušiť kvalitu života. Čo by ste o nej mali vedieť?

bolesť chrbta

Príčiny bolesti kĺbov

Existuje veľké množstvo príčin, ktoré spôsobujú bolesť kĺbov. Najčastejšie je bolesť kĺbov spôsobená zranením, v dôsledku starnutia alebo v dôsledku iných zdravotných problémov. Bolesť kĺbov je zväčša unilaterálna (jednostranná), čo znamená, že k bolesti a citlivosti kĺbov dochádza len na jednej časti tela – bolesť pravého kolena, členku alebo zápästia atď.

Medzi najčastejšie zdravotné stavy, ktoré môžu viesť k unilaterálnej bolesti kĺbov patrí hlavne:

  • reumatiodná artritída – ide o chronickú zápalovú poruchu, ktorá môže ovplyvniť nielen kĺby, ale aj kožu, pľúca alebo krvné cievy. Táto autoimunitná porucha môže spôsobiť bolestivé pocity (pacient pociťuje bolesť kĺbov) a stuhnutosť kĺbov.
  • osteoartritída – ide o degeneratívne ochorenie kĺbov, ktoré môže ovplyvniť akýkoľvek kĺb. Najčastejšie však postihuje kolená, krk, malé kĺby prstov a spodnú časť chrbta. Toto ochorenie je nepríjemne hlavne preto, lebo pomaly sa vďaka nemu opotrebúvajú chrupavky, čo vedie k bolesti a stuhnutosti.

bolesť kolien

Symptómy a diagnostika

Diagnostika je v tomto prípade jednoduchá. Základom je navštíviť lekára a neskúšať žiadne babské recepty, pretože človek nikdy nevie, či sa nejedná o nejaký zápal, ktorý by sa mohol pri nesprávnej liečbe rozšíriť a spôsobiť ďalšie zdravotné komplikácie.

Pri diagnostikovaní bolesti kĺbov lekári používajú röntgen alebo MRI, vďaka ktorým získajú predstavy o poškodení kĺbov. V prípade reumatoidnej artritídy je možné vykonať krvný test, ktorý dokáže odhaliť toto ochorenie v začiatkoch.

Dolgit gél

Liečebné metódy bolesti kĺbov

Ako sme písali vyššie, nikdy sa nepokúšajte liečiť bolesť kĺbov bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom. Je to preto, lebo existujú rôzne druhy liečby bolesti kĺbov, ktorú treba každému pacientovi „ušiť na mieru“.

Medzi mnohými spôsobmi liečby, ktoré sú k dispozícii na liečbu bolesti kĺbov, je najbežnejšia fyzikálna liečba. Pravidelné cvičenie pomáha pri zvyšovaní rozsahu pohybu tela, čím sa posilňujú podporné svaly a v konečnom dôsledku aj kĺby.

Ďalšou populárnou metódou liečby je liečba kortikosteroidmi. Táto metóda pomáha zbaviť pacienta zápalu a bolesti postihnutého kĺbu.

Pre tých z vás, ktorí trpia neznesiteľnou bolesťou, vám lekár môže predpísať protizápalové lieky alebo odporučiť voľnopredajné lieky, akým je aj Dolgit krém. Je vysoko efektívny v lokálnej liečbe reumatických i nereumatických bolestí pohybového systému.

Upozornenie: Pred používaním krému sa poraďte s lekárom o vhodnosti jeho používania!

Autor článku: Redakcia KAMzaKRASOU.sk   Zdroj foto: Shutterstock.com, KAMzaKRASOU.sk

Tlačiť článok

SPÄŤ NA ZOZNAM ČLÁNKOV