Behanie v lete vo vysokých teplotách – áno alebo nie?

Behanie v lete, respektíve vo všeobecnosti, je najlepším spôsobom, ako sa udržať v kondícii a fit. Veď si vezmite – beháte v prírode (na čerstvom vzduchu), beháte kedy chcete a hlavne behanie nič nestojí. Nemusíte vyhadzovať peniaze za posilňovne na to, aby ste si zabehali na bežiacom páse. Je tu však aj jedno ALE. Je vhodné behať aj počas horúcich letných dní?

Tréning je v akomkoľvek prípade náročný, teda podľa toho, aký si stanovíte. Avšak v lete sa jeho náročnosť stupňuje. V tomto prípade je dôležité správne načasovanie, rýchlosť a vhodné prostredie. Predsa len sa vám bude lepšie behať niekde v obklopení stromov ako na odkrytej čistinke.

behanie počas leta

Prečo je ťažké behať počas horúcich dní?

Pri akejkoľvek námahe dochádza k vylučovaniu tekutín z nášho organizmu, a to prostredníctvom potu. Pot má skvelú vlastnosť – dokáže ochladzovať naše telo. Potíme preto, aby sa naše telo dokázalo samo ochladiť. Avšak, ak je vonku príliš sucho, dôjde k odparovaniu potu, ktorý sa tak nebude držať na povrchu pokožky, čím môže nastať prehriatie organizmu a jeho dehydratácia, čo v konečnom dôsledku výrazne ovplyvní športový výkon.

A keďže každá akcia má svoju reakciu, tak v prípade dehydratácie je zaťažované aj naše srdce, ktoré musí viac pracovať na to, aby pumpovalo krv, čím sa zvyšuje srdcová frekvencia, čo je obrovská záťaž pre organizmus.

A samozrejme, aby sme nezabudli, tak musíme dodať, že teplo a slnko zvyšuje telesnú teplotu, čím je beh pre každého náročnejší. Vaša miera vnímania námahy sa zvýši aj vtedy, keď bežíte pomalšie alebo rýchlosťou, ktorá vám je zvyčajne pohodlná.

behanie a svalové kŕče

Nebezpečenstvo behania v lete

Určite vás nechceme vystrašiť alebo odradiť od behania. Každopádne, mali by ste vedieť, aké nebezpečenstvo vám hrozí pri vysokých teplotách. Samozrejme, každý z nás má iný organizmus a inú výdrž, preto horúčavy nemusia mať na váš organizmus žiaden vplyv.

  • Svalové kŕče – tie sa môžu vyskytnúť počas behu alebo niekoľko hodín po ňom. Sú spôsobené potením a veľkými stratami tekutín a elektrolytov. Preto nezabudnite na hydratáciu! V prípade, že kŕče neutíchajú, tak odporúčame horčík, draslík a vitamín B6 – prispievajú k zníženiu vyčerpania a únavy, rovnováhe elektrolytov, správnemu fungovaniu nervového systému a svalov, normálnej psychickej funkcii, udržaniu zdravých kostí a zubov.
  • Dehydratácia – až 4 % úbytok tekutín z cvičenia je bezpečný, avšak v prípade straty väčšieho množstva môžete pociťovať únavu, závraty a dezorientáciu. V takom prípade si naordinujte oddych a dostatok tekutín.
  • Vyčerpanie organizmu – ak pociťujete nevoľnosť a bolesť hlavy už počas behu, tak si ho radšej odpustite a schlaďte sa v klimatizovanej miestnosti alebo chladenými nápojmi. A nabudúce skúste behať v skorších ranných alebo neskorších večerných hodinách.

Keď už sa rozhodnete behať počas leta a horúcich dní, tak nezabudnite si so sebou vziať dostatok tekutín a pamätajte na základné pravidlo: VŠETKO S MIEROU. Nemusíte lámať rekordy v behu na 100 metrov, dajte si voľnejšie tempo a hlavne nepreťažte svoj organizmus.

Autor článku: Redakcia KAMzaKRASOU.sk   Zdroj foto: Shutterstock.com, KAMzaKRASOU.sk

Tlačiť článok

SPÄŤ NA ZOZNAM ČLÁNKOV