Beh a formovanie postavy: Aká je skutočná pravda?

Keď sa niekoho opýtate, prečo začal behať, tak odpoveďou môže byť, že preto, lebo chce schudnúť. A práve v tomto teplom období začíname pozorovať množstvo bežcov, ktorí po zime oprášili tenisky a začali sa hýbať. Avšak tu sa naskytá otázka: Je beh najlepším spôsobom na formovanie postavy? Spôsobom, ako sa zbaviť niekoľkých kíl?

Beh je skutočne skvelým nápadom, avšak otázne je, koľko kalórii beh človek vydá a koľko kalórii denne príjme. Približne na 2 kilometre človek spáli 100 kalórii – samozrejme, všetko závisí od terénu a vašej výšky. Avšak platí, že čím budete bežať rýchlejšie a nabeháte viac kilometrov, tým viac kalórii spálite.

Neexistuje nič jednoduchšie než beh. Je zadarmo, je to bolestivé, je to vonku, takže to musí fungovať!

behanie v interiéri

Beh nie je vždy ideálny pre stratu tuku

Všetci máme vidinu chudnutia – to je ten prioritný dôvod, pre ktorý sa mnoho z nás rozhodne obuť si botasky, obliecť športové oblečenie a vyraziť von, či do posilňovne. Avšak, vedeli ste, že niekedy môže mať cvičenie a teda aj beh úplne iné výsledky? Totižto, častokrát sa stáva, že bežci namiesto toho, aby strácali nechcený tuk, strácajú svoje svalstvo.

Dochádza k tomu hlavne vtedy, ak sa v tele nachádza príliš veľké množstvo kortizolu, ktorý je považovaný za stresový hormón. Ten má za následok ukladanie brušného tuku. Preto, ak ste pod neustálym stresom, tak sa majte na pozore! Doprajte si dostatok spánku, vylepšíte svoj životný štýl, ale určite neprestávajte behať.

behanie v prírode

Beh zvyšuje zápal a znižuje testosterón

Písali sme o zvýšených hladinách kortizolu, ale prečo vlastne dochádza počas behu k jeho zvýšeniu? Cvičenie je zápalová činnosť, ktorá podporuje produkciu kortizolu. Ten má v tele dôležité funkcie a jeho akútne zvýšenie je normálne. Problém však nastáva vtedy, keď si nedoprajete aj deň regenerácie a oddychu. Ak chodievate behať každý deň, kedy sa telo zregeneruje a spomalí sa produkcia kortizolu?

Takýto každodenný beh prispieva k jednej veci: chronickému zápalu. Majte na pamäti, že zápal je odstrašujúcim faktorom pri strate tuku. Na druhej strane každodenné tréningy a nadmerná záťaž vedie k výraznému zníženiu testosterónu.

allgasan

Nadmerná záťaž vedie k vyčerpaniu

V prípade každodenných tréningov, respektíve behu, kedy telo zažíva veľkú záťaž, môže dôjsť k jeho vyčerpaniu a skolabovaniu. Preto by ste mali myslieť na základné pravidlo: všetko s mierou. Avšak, pre takýto prípade nezabúdajte mať svoju lekárničku zásobenú produktami Allga San. Naše produkty vás zachránia pri akútnej bolesti svalov a kĺbov, pri svalovej horúčke, či nedajbože pri vytknutom členku.

Uvádza sa, že celková miera úrazov pri behu je 37 až 56 %. Zranenie vás môže „postretnúť“ bez ohľadu na vek, pohlavie, index telesnej hmotnosti, terén, počasie… Tak prečo nebyť pripravení?

Autor článku: Redakcia KAMzaKRASOU.sk   Zdroj foto: Shutterstock.com, KAMzaKRASOU.sk

Tlačiť článok

SPÄŤ NA ZOZNAM ČLÁNKOV