Ako vzniká zubný kaz? Vyvaruj sa tomuto!

Ako vzniká zubný kaz? V našich ústach žije veľké množstvo rôznych druhov baktérií, ktoré sa usádzajú na zuboch a vytvárajú na nich lepivý film, ktorý sa v profesionálnom žargóne označuje ako zubný plak. Keď jeme a pijeme, tieto baktérie vytvárajú kyseliny, ktoré ničia vrchnú (ochrannú) vrstvu zubov. Takto dochádza k rozpadu skloviny, ktorá je vďaka tomu náchylná na vznik zubného kazu.

Spočiatku to začína rozpadom zubnej skloviny, no v prípade, že zub ostane neošetrený, môže dôjsť k preniku zubného kazu do hlbších vrstiev zubu (teda do dentínu) a dokonca až k nervu, čo v najhoršom prípade môže spôsobiť naozaj nepríjemnú bolesť.

ako rozpoznať zubný kaz

Ako rozpoznať zubný kaz?

Príznaky, že sa vám na zuboch spravil zubných kaz, sú rôzne. Všetko závisí od rozsahu a polohy zubného kazu. Keď zubný kaz ešte len vzniká, tak nemusíte pociťovať žiadnu bolesť a rovnako nemusíte postrehnúť žiadne náznaky toho, že niečo nie je s vašou ústnou dutinou v poriadku. Každopádne, medzi najčastejšie príznaky patrí:

  • bolesť zubov – spontánna alebo permanentná
  • citlivosť zubov
  • mierna až ostrá bolesť pri jedle alebo pití
  • viditeľné otvory alebo jamky na zuboch
  • hnedé, čierne alebo biele škvrny na zuboch

Ako sme písali vyššie, tak hlavnou príčinou vzniku zubného kazu je zubný plak, ktorý sa vytvára na povrchu zubov. Je to lepkavý film, ktorý vzniká v dôsledku konzumácie cukrov a škrobov. Ich prítomnosť môžete rozpoznať hlavne vtedy, ak po prejdení si jazykom po zuboch máte pocit, že sú drsné. Tento zubný plak rovnako zapríčiňuje tvorbu zubného kameňa (ten zase prispieva k tvorbe ochorení ďasien).

Lacalut produkty

Ako sa brániť pred vznikom zubného kazu?

Základom je prevencia! Je potrebné dbať na pravidelné prehliadky u zubného lekára, ktorý dokáže odhaliť zubný kaz a riešiť ho hneď v začiatkoch. Deti (to je do 18 roku) majú nárok na 2 preventívne prehliadky ročne, pretože sú najviac náchylné na tvorbu zubného kazu. V dospelosti máme nárok na 1 preventívnu prehliadku ročne, avšak tehotné ženy majú nárok na 2 prehliadky. A to z dôvodu, aby sa zubné kazy a baktérie v ústnej dutine neprenášali na plod, pretože je každému jasné, že v mnohých prípadoch je pôvodcom kazivosti zubov genetika.

Druhým dôležitým faktom je správna starostlivosť o ústnu dutinu. Rozhodne by sme nemali podceňovať používanie zubnej kefky a pasty, a rovnako aj medzizubných kefiek alebo dentálnej nite. Neváhajte a nazrite do našej ponuky Lacalut produktov, ktoré sú určené na správnu starostlivosť o ústnu dutinu. Ak patríte k tým, ktorým bola diagnostikovaná vyššia kazivosť zubov, tak sa zamerajte hlavne na zubné pasty, ktoré obsahujú fluorid. Ten spevňuje zubnú sklovinu a podporuje jej remineralizáciu, zvyšuje jej odolnosť proti kyselinám a ochraňuje ju pred zubným kazom.

Autor článku: Redakcia KAMzaKRASOU.sk   Zdroj foto: Shutterstock.com, KAMzaKRASOU.sk

Tlačiť článok

SPÄŤ NA ZOZNAM ČLÁNKOV