Ako si zachovať silnú imunitu počas celej zimy

Po skončení leta to počúvame z každej strany. Treba mať silnú imunitu, aby sme prežili jeseň a zimu pri plnom zdraví a nemuseli sme ani pomyslieť na návštevu lekára. Každý z nás má prirodzenú obranyschopnosť. Niektorí z nás jej však musia napomôcť viac, iní menej.

Po celý rok

Väčšina ľudí robí chybu, že sa na posilňovanie imunity zamerajú až v období pred zimou. Jednak to vyplýva zo známeho zlozvyku robiť veci na poslednú chvíľu, na druhú stranu je to aj vplyv médií, ktoré v tomto období ponúkajú lákavé reklamy na rôzne produkty. Je dôležité si uvedomiť, že budovať silnú imunitu (najmä u detí) treba v priebehu celého roka.

Doprajte sebe a svojim blízkym dostatok času na čerstvom vzduchu. Najlepším zdrojom napríklad vitamínu D je pobyt na slnku. Keď ho máme v tele dostatok, vyhneme sa mnohým zdravotným problémom. Takisto každodenné cvičenie robí niekedy malé zázraky. Vyplavuje sa totiž pri ňom endorfín – hormón šťastia. Niektoré vedecké skúmania dokázali, že keď máme dobrú náladu, sme menej náchylní k chorobám a virózam.

Čo sa týka stravovania, ideálne je zamerať sa vždy na čerstvé sezónne potraviny. Najmä ovocie a zeleninu. Na jar si do jedálnička zaraďte šalát, cibuľku a reďkovku. Pomôžu s detoxikáciou organizmu po dlhej zime. V lete si vychutnajte kaleráb, uhorky či melóny. Sú výborné na hydratáciu a v letných horúčavách pôsobia proti prehriatiu a úpalu. Jeseň by mala byť v znamení jabĺčok, hrušiek a rôznych orechov, ktoré obsahujú prospešné tuky, vďaka ktorým sa do ďalšej zimy vyzbrojíte silnejšou imunitou a množstvom energie. No ak vás predsa bude pokúšať nepríjemné prechladnutie siahnite po roztoku z rastlinky echinacea, antioxidantoch v šípkovom a cibuľovom čaji, príp. po druhoch zeleniny ako brokolica, mrkva a kapusta. Sú bohatým zdrojom minerálov, vitamínov B, C a iných.

Na čo sa zamerať

Ženy a muži majú po každej stránke iné, resp. rôzne potreby. Platí to aj pri nárokoch na pomer vitamínov a minerálov, od zloženia, ktorých vo veľkej miere závisí celková schopnosť organizmu brániť sa proti baktériám, vírusom a pod. Ženské telo si vyžaduje vo zvýšenom množstve dopĺňať železo, vápnik a kyselinu listovú. Muži by pre väčšiu vytrvalosť a pevné svalstvo mali pozornosť zamerať na selén a horčík. Ako doplnky výživy ich nájdete vo forme klasických alebo obľúbených šumivých tabliet. Je len na vás, ktorá forma je vám bližšia.

Tlačiť článok

SPÄŤ NA ZOZNAM ČLÁNKOV