Ako si chrániť uši počas leta? Toto vám hrozí!

Zamýšľali ste sa niekedy nad orgánom, ktorý nám bol daný a ktorý neslúži len na okrasu? Uši už berieme za samozrejmosť, až kým nás nezaskočia bolesťou alebo kým nezačneme počuť tlmene (akoby sme plávali pod vodou aj keď stojíme pevne na zemi). Bez ohľadu na špecifiká, veľmi rýchlo si uvedomíme, aké sú uši dôležitou súčasťou nášho tela. No viete, ako sa o nich starať? Ako si chrániť uši počas leta a predísť vážnejším zdravotným problémom?

Plávanie, cestovanie a skúmanie nového prostredia môže ľahko spôsobiť to, že ľudia začnú pociťovať problémy s ušami, pri ktorých potrebujú odbornú lekársku pomoc. Čo nám teda reálne hrozí?

bolesť uší a cestovanie lietadlom

Cestovanie lietadlom a problémy s ušami

Aj vy ste sa už niekedy rozčuľovali, keď deti v lietadle doslova kričali? A najmä vtedy, keď lietadlo vzlieta alebo pristáva? Má to dočinenia s Eustachovou trubicou. Tá reguluje tlak v strednom uchu tak, aby bol rovnaký ako v prostredí, v ktorom sa človek nachádza. Pri vzlietnutí lietadla tlak vzduchu klesá, čo umožňuje únik vzduchu z uší pre nastolenie rovnováhy. A naopak, ak lietadlo pristáva, vonkajší tlak sa rýchlo zvyšuje, čím vniká množstvo vzduchu do stredných uší. Preto v oboch prípadoch môže dôjsť k zaľahnutiu uší, čím môžete počuť tlmene. A zároveň takéto striedanie tlaku môže spôsobiť ich bolesť.

potápanie a bolesť uší

Potápanie a ušná infekcia

Ak ste strávili veľké množstvo času vo vode (v jazere, rieke, bazéne, mori,..), čo je v lete mimochodom príjemné, pre vaše uši to už také príjemné byť nemusí. Do uší sa vám totižto môže dostať voda alebo vlhkosť, čo je ideálne prostredie pre baktérie a ich šírenie. A práve baktérie môžu spôsobiť svrbenie vo vnútri ucha alebo bolesť, ktorá sa môže postupne zhoršovať. K týmto prvotným symptómom sa môže pridružiť horúčka, či opuchnutie a začervenanie uší.

V takom prípade preto budete potrebovať odbornú pomoc lekára, ktorý dokáže rozpoznať druh infekcie (plesňová alebo bakteriálna) a nasadiť tak správnu liečbu šitú na mieru.

príčiny bolesti uší

Prechladnutie, alergia a infekcia

Infekcie sú bežnejšie u detí, pretože ich Eustachové trubice sú menšie ako u dospelého človeka. Ako sme písali vyššie, tak deti ťažšie zvládajú vyrovnávanie tlaku v strednom uchu. Preto aj obyčajná nádcha či letná alergia alebo čokoľvek iné, čo je továrňou pre hlieny, môže spôsobiť bolesť uší alebo dočasnú stratu sluchu. Prečo k nej dochádza? Totižto pri zahlienení organizmu môže dôjsť k „nabobtnaniu“ Eustachovej trubice, ktorá bude mať problémy so správnym vypúšťaním tekutiny, ktorá je tak náchylná na bakteriálnu a vírusovú infekciu.

V prípade bolesti uší, máte 2 možnosti – buď sa vložíte do rúk špecializovaného lekára, ktorý vám jednoduchým vyšetrením nastaví liečbu alebo vyskúšajte domácu liečbu. Ak ste za domácu liečbu, tak vám odporúčame mať stále po ruke DOLORgit med Ušné kvapky.  Tie môžu zmierňovať bolesti uší a pomáhajú pri ťažkostiach ako je svrbenie a začervenanie.

Autor článku: Redakcia KAMzaKRASOU.sk   Zdroj foto: Shutterstock.com, KAMzaKRASOU.sk

 

Tlačiť článok

SPÄŤ NA ZOZNAM ČLÁNKOV