Ako sa správne starať o naše ďasná?

Starostlivosť o zuby mnohí považujú za samozrejmosť. V klamlivej nádeji, že sa starať o  zuby a celá ústna dutina bude zdravá, venujeme všetku pozornosť práve im. Snažíme sa o ne starať najlepšie, ako vieme – bielime ich, aby boli navonok zdravé a žiarivé. Málokto si však uvedomuje, že dokonalý úsmev nie je vždy o tom, ako dobre vyzerajú zuby. Zdravie ústnej dutiny sa v prvom rade posudzuje podľa ďasien. Ako sa správne starať o naše ďasná a prispieť tak zlepšeniu zdraviu ústnej dutiny?

Keďže ochorenie ďasien je zvyčajne bezbolestné, málo ľudí si uvedomuje, že s ich ďasnami niečo nie je v poriadku, teda do doby, kým nie je neskoro. Preto sa oplatí byť ostražitý a venovať starostlivosť celej ústnej dutine. Prvým krokom v tomto prípade je preventívna prehliadka u zubného lekára, ktorý najlepšie dokáže posúdiť zdravie ústnej dutiny. No v tomto prípade určite nevylučujeme ani domácu starostlivosť, ktoré je rovnako v tomto prípade kľúčová.

starostlivosť o ústnu dutinu

Čo robiť pre zdravšie ďasná?

  • Používajte dentálnu niť – zubné kefky sa nemusia dostať do medzizubných priestorov, kde sa najčastejšie usádzajú zvyšky jedál. Používanie dentálnej nite aspoň raz denne (kedykoľvek počas dňa) pomáha odstrániť zubný plak a jedlo, ktoré sa nachádza medzi zubami.
  • Pravidelné umývanie zubov – je dôležité čistiť si zuby najmenej dvakrát denne, aby ste odstránili jeho zvyšky zo zubov a ďasien. V tomto prípade však netreba zabúdať na čistenie jazyka, na ktorom sa tiež usádza množstvo baktérii.
  • Vyhnite sa fajčeniu – fajčenie prispieva k ochoreniu ďasien. Okrem toho, fajčenie ako také oslabuje imunitný systém, preto telo nedokáže samo bojovať s infekciou a ochorením ďasien, ktoré patrí medzi najčastejšie riziká spojené s fajčením.

Okrem toho, v spojitosti s ďasnami môžeme hovoriť o správnom výbere zubnej kefky a zubnej pasty. Pri kefke sa odporúča siahať po takej, ktorá má jemnejšie štetiny a je skôr mäkšia. Práve tá je k ďasnám najohľaduplnejšia a nespôsobuje ich podráždenie. Čo sa týka zubnej pasty, tak sa odporúča siahnuť po paste s obsahom fluoridu. Je jedno, či pasta obsahuje voňavé esenciálne oleje, či obsahuje bieliace zložky a pod. Dôležitý je fluorid, ktorý má pozitívny vplyv nielen na zuby, ale aj ďasná.

Lacalut aktiv ochrana ďasien a jemné bielenie

Ochrana ďasien od značky Lacalut

Keď už spomíname vhodný výber zubnej pasty, tak naše portfólio produktov sa rozrástlo o novinku v podobe novej zubnej pasty – Lacalut aktiv ochrana ďasien a jemné bielenie. V zubnej paste, okrem spomínaného fluoridu, je obsiahnutý komplex kyseliny hyalurónovej a enzýmov, ktoré posilňujú ústnu dutinu, chránia zuby pred zubným kazom, spevňujú ďasná a v poslednom rade pomáhajú obnoviť prirodzenú belosť zubov.

Autor článku: Redakcia KAMzaKRASOU.sk   Zdroj foto: Shutterstock.com, KAMzaKRASOU.sk

Tlačiť článok

SPÄŤ NA ZOZNAM ČLÁNKOV