Ako predchádzať vzniku pigmentových škvŕn na rukách

Hyperpigmentácia pokožky predstavuje stmavnutie kože, ktoré je spôsobené nadmernou produkciou melanínu. K takejto reakcii pokožky môže dôjsť v dôsledku rôznych príčin. Najčastejšie sa uvádzajú rôzne zranenia na pokožke, poškodenie slnkom alebo zápalom. Pigmentové škvrny sa najčastejšie objavujú u ľudí s tmavším tónom pleti, ktorí trávia veľa času na slnku. Ale, toto nie je predpoklad vzniku pigmentových škvŕn – tie sa totižto môžu objaviť na akomkoľvek type pokožky. Ale, čo s nimi? Ako predchádzať vzniku pigmentových škvŕn?

Medzi pigmentové škvrny môžeme zaradiť pečeňové škvrny, slnečné škvrny, vekové škvrny, tehotenské škvrny, ale dokonca aj pehy. Čo je na pigmentových škvrnách rovnako zaujímavé, že sa môžu vytvoriť tak v epidermálnej ako aj v dermálnej vrstve kože. Epidermálne pigmentové škvrny sú svetlo hnedé, kdežto dermálne pigmentové škvrny sú šedohnedé.

pigmentácia kože

Kto je ohrozený najviac?

Pigmentové škvrny sa môžu objaviť kdekoľvek na tele, no najčastejšie ich môžeme pozorovať na tvári (pod očami a na lícach) či na rukách, ktoré sú najviac náchylné na ich tvorbu. A hoci sa pomerne často vyskytujú u ľudí s tmavším pigmentom, ani tí so svetlejším nemajú celkom vyhraté. Ak sa vystavujete nadmernému slnečnému žiareniu, ktoré stimuluje melanocyty produkujúce pigment, máte k tvorbe pigmentových škvŕn naklonené.

SIB REDUPETIN Špeciálny krém na redukciu pigmentových škvŕn

Ako predchádzať vzniku pigmentových škvŕn na rukách?

Ako sme písali, tak väčšinou k hyperpigmentácii pokožky dochádza vplyvom slnečného žiarenia. Preto najlepšou prevenciou je obmedzenie pobytu na slnku. Základom je krém s ochranným faktorom a nevystavovanie sa slnečnému žiareniu v čase od 12 do 16 hodiny. Ďalšie spôsoby prevencie zahŕňajú:

  • V prvom rade – spomínate si na to, ako všade všetci hovoria o tom, že by sme si nemali škriabať vyrážky? Tak dôvod je naozaj prostý, nielenže sa zapálené miesto po jeho rozškriabaní dlhšie hojí, ale tiež sa zvýši zápal a tým sa zvýši riziko hyperpigmentácie.
  • Ak pozorujete akýkoľvek, aj ten najmenší náznak fliačika na pokožke, začnite ho riešiť ešte skôr, než sa z neho vykľuje pigmentová škvrna. S týmto vám pomôžu rôzne krémy, ktoré sú dostupné, napríklad aj v lekárňach.
  • Nepodceňujte kontrolu u kvalifikovaného dermatológa – bez ohľadu na to, či vidíte tmavé škvrny na pokožke alebo nie, pravidelná kontrola u lekára je zárukou obmedzenia akýchkoľvek kožných problémov.

Pigmentové škvrny predstavujú neškodné zmeny na pokožke, ktoré nespôsobujú žiadnu bolesť. V zriedkavých prípadoch však môžu spôsobiť rakovinu kože. V každom prípade však môžu pigmentové škvrny spôsobovať emocionálne problémy.

Autor článku: Redakcia KAMzaKRASOU.sk   Zdroj foto: Shutterstock.com, KAMzaKRASOU.sk

Tlačiť článok

SPÄŤ NA ZOZNAM ČLÁNKOV