Ako a prečo vznikajú metličkové žilky?

Červené, modrasté, fialové žilky, ktoré nerobia žiadnu parádu a sú skôr nepríjemnou ozdobou nášho tela. Metličkové žilky, o ktorých píšeme ani zďaleka nepredstavujú len estetický problém, ako si mnohí z nás myslia. A bohužiaľ, aj keď si mnohí myslia, že nie, najväčší podiel na ich vzniku má dedičnosť. Dokonca sa uvádza, že až 80 % ľudí trpí metličkovými žilkami z dôvodu dedičnosti. Ale ako a prečo vznikajú metličkové žilky? Je možne tento problém nejako vyriešiť alebo sa s nimi treba zmieriť?

metličkové žilky

Pavučinka na nohách a dokonca aj na rukách

Metličkové žilky svojím tvarom pripomínajú jemnú pavučinku, ktorá sa nachádza priamo pod pokožkou, cez ktorú presvitajú. Nie sú také hrubé ako kŕčové žily a ani zďaleka nepredstavujú taký problém, no postupom času môžu spôsobovať ďalšie zdravotné problémy, ktoré môžu mať závažnejší charakter.

Kde ich hľadať? Najčastejšie sa nachádzajú na vonkajšej strane stehien, v okolí lýtok a členkov, ba dokonca sa môžu objaviť aj na tvári alebo rukách. Spočiatku malá pavučinka, ktorá však môže prispievať k pocitu ťažkých nôh či miernej bolesti, sa môže rázom premeniť na závažnejší problém.

mikrovarixy na nohách

Prečo mikrovarixy vznikajú?

Nielen dedičnosť sa podpisuje pod ich vznik, ale častokrát si k ním dopomôžeme aj sami. Nezdravý životný štýl (fajčenie, požívanie alkoholu), sedavé zamestnanie, nedostatok pohybu a dokonca aj hormonálna nerovnováha sú zodpovedné za tvorbu modrastých pavučiniek na tele.

Ak sa chcete vyhnúť ich vzniku, je potrebné začať so zmenou. Nielen zmena životného štýlu, viac pohybu, strata hmotnosti (u obéznych ľudí), ale aj zdravá strava a množstvo vitamínov dokážu tento, povedzme zo začiatku estetický problém, vyriešiť.

Allga San balzam na metličkové žilky

Sklerotizácia, laser, krémy

Predchádzať ich vzniku je pomerne ľahké, ale čo v prípade, ak ste si zopár metličkových žiliek našli na svojom tele? Čo v takom prípade? Existujú základné riešenia, vďaka ktorým môžete problém s metličkovými žilkami vyriešiť aj vy!

  • Sklerotizácia – ide o metódu, prostredníctvom ktorej sú do žiliek vstrekované špeciálne roztoky, ktoré pomáhajú žilky vyhladiť a zmierniť ich viditeľnosť
  • Laserové odstránenie metličkových žiliek – ošetrenie, pri ktorom prostredníctvom laseru dochádza k odstráneniu metličkových žiliek, a to bez porušenia vrchnej vrstvy pokožky. Bohužiaľ, pri takomto ošetrení často dochádza k recidívam metličkových žiliek, preto je potrebné ich opakované odstraňovanie.
  • Telové krémy s pagaštanom – pri pocite ťažkých nôh a častej bolesti z dôvodu výskytu metličkových žiliek môžete siahnuť aj po telových krémoch, ktoré obsahujú výťažky z pagaštanu. Takýmto krémom je aj Allga San Balzam na metličkové žilky s krycím efektom pre zmiernenie viditeľnosti metličkových žiliek.

V zásade platí, že výskyt metličkových žiliek netreba podceňovať. Síce sú malinké, postupom času sa z nich môžu vytvoriť kŕčové žily, ktoré predstavujú väčšie nebezpečenstvo pre zdravie človeka.

Autor článku: Redakcia KAMzaKRASOU.sk   Zdroj foto: Shutterstock.com, KAMzaKRASOU.sk

Tlačiť článok

SPÄŤ NA ZOZNAM ČLÁNKOV